Nasze projekty

Franciszek ogłosi Rok Modlitwy. „To główna droga do świętości”

Rok Modlitwy będzie służył ponownemu odkryciu centralnego miejsca modlitwy w diecezjach na całym świecie - ogłosiła watykańska Dykasteria ds. Ewangelizacji.

fot. Pbro. Carlos Pelayo/cathopic.com

W ramach przygotowań do Roku Jubileuszowego 2025, papież Franciszek zamierza ogłosić „Rok Modlitwy”. Ma to zrobić podczas mszy święty w Niedzielę Słowa Bożego – 21 stycznia.

Będzie on służył ponownemu odkryciu centralnego miejsca modlitwy w diecezjach na całym świecie, ogłosiła watykańska Dykasteria ds. Ewangelizacji.

Papież zasugerował już Rok Modlitwy 2024 przed Rokiem Świętym 2025 dwa lata temu w liście do Dykasterii, której powierzono jego przygotowanie: modlitwa jest „główną drogą do świętości” i pozwala każdemu człowiekowi „wyrazić Bogu to, co jest ukryte w głębi jego serca”, napisano. Papież wyraził również swoją intencję, aby ten rok pomógł wszystkim chrześcijanom uczynić Modlitwę Pańską ich „programem życia”.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Twoja Biblia. Cytaty, które podnoszą na duchu

W odniesieniu do Niedzieli Słowa Bożego lub Niedzieli Biblijnej, w aktualnym przesłaniu stwierdzono, że papież wręczy obecnym egzemplarz Ewangelii św. Marka pod koniec Mszy św., aby przypomnieć im o „odpowiedzialności wiernych za znajomość Pisma Świętego”. Watykańskie media będą transmitować papieską mszę papieża o godz. 9:30.

Podczas mszy św. Franciszek uroczyście mianuje jedenaścioro kobiet i mężczyzn z różnych krajów lektorami i katechistami. W tym roku pochodzą oni z Niemiec, Brazylii, Boliwii, Korei, Czadu i Antyli. Papież wysłał już (stałych) lektorów i katechistów na Niedzielę Biblijną w ciągu ostatnich dwóch lat.

Reklama

Kościelna posługa katechistów, którzy głoszą Słowo Boże jako osoby świeckie, została na nowo utworzona przez papieża w maju 2021 roku. W tym samym roku zadekretował, że kobiety mogą również otrzymać stałą nominację na lektorów, która wcześniej była zarezerwowana dla świeckich mężczyzn. Franciszek wprowadził Niedzielę Słowa Bożego lub Niedzielę Biblijną – do kalendarza kościelnego w 2019 roku.

KAI, pa/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę