Nasze projekty

Wielki imam al-Azharu zaproszony do Watykanu

Szejk Ahmed al-Tajjeb – wielki imam Uniwersytetu al-Azhar w Kairze – został zaproszony do Watykanu, aby oficjalnie wznowić dialog swej uczelni ze Stolicą Apostolską. Zaproszenie to przekazał mu 16 lutego sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego biskup-nominat Miguel Ángel Guixot MCCJ, który w towarzystwie nuncjusza apostolskiego w Egipcie abp. Bruno Musarò odwiedził tę najbardziej znaną i wpływową uczelnię islamu sunnickiego na świecie.

„Al-Azhar i Stolica Apostolska porozumiały się co do konieczności wspólnego spotkania, aby wyjść z etapu zawieszenia dialogu dwustronnego” – stwierdza wspólne oświadczenie, ogłoszone przez władze uniwersytetu.

W rozmowie z kierownictwem placówki biskup oznajmił, że Stolica Apostolska pragnie przyjąć w Rzymie delegację al-Azharu m.in. po to, aby rozpocząć nowe formy dialogu w służbie pokoju. Potwierdził to w wypowiedzi dla watykańskiej agencji misyjnej Fides sekretarz Papieskiej Rady, podkreślając „ważność naszej współpracy, której ze swej strony nigdy nie przerwaliśmy, oraz jej doniosłość dla dobra wspólnego całej rodziny ludzkiej”. Według niego wielki imam będzie mógł się spotkać w Watykanie z przewodniczącym Rady kard. Jeanem-Louisem Tauranem, a później ich obu przyjmie na audiencji papież. „Nie bez wzruszenia mamy nadzieję, że może to nastąpić wkrótce” – zaznaczył bp Guixot.

Jego zdaniem wznowienie rzeczywistej współpracy między Stolicą Apostolską a al-Azharem nabiera szczególnego znaczenia także w świetle obecnej koniunktury międzynarodowej, naznaczonej konfliktami i wstrząsami, w których wyniku cierpią całe narody. Przywrócenie stosunków wzajemnych „jest na pewno dobrą wiadomością, która w obecnej sytuacji pomoże skierować nasze kroki na drogi pokoju i sprawiedliwości ku lepszemu światu” – oświadczył przedstawiciel watykański. Zwrócił uwagę, że „przywódcy religijni dzięki swej współpracy mogą wnieść ważny wkład” do tego dzieła.

Reklama
Reklama

„W tych mrokach, jakie przeżywamy, ważne jest zespolenie sił, zamiarów i działań dla dobra zranionej ludzkości, która tak bardzo potrzebuje uzdrowienia. Wiele osób dobrej woli już wnosi swój wkład do szerzenia tego balsamu, którego wszyscy potrzebujemy” – dodał biskup-nominat. Ujawnił też, że jego spotkanie z wielkim imamem al-Azharu było „serdeczne” a wznowienie współpracy wyraża „pragnienie, podzielane przez papieża Franciszka i imama al-Tajjeba”.

Również kierownictwo uniwersytetu zapewniło w komunikacie oficjalnym o „własnej stałej gotowości do współpracy w służbie tego wszystkiego, co sprzyja stabilności i pokojowi”. Zasugerowano przy tym rozpatrywanie wznowienia dialogu w świetle zmieniających się scenariuszy globalnych naszych czasów, naznaczonych również zjawiskiem terroryzmu, który usiłuje usprawiedliwić sam siebie odwoływaniem się do religii.

Regularne spotkania i rozmowy przedstawicieli Watykanu i uczelni kairskiej – zwykle dwa razy w roku – rozpoczęły się jeszcze za pontyfikatu Jana Pawła II po jego wizycie w Egipcie w marcu 2000 r. W styczniu 2011 r. władze uniwersytetu oznajmiły o bezterminowym ich zawieszeniu, uzasadniając to wielokrotnymi wypowiedziami Benedykta XVI, krytycznymi wobec islamu, zwłaszcza po krwawym zamachu na katedrę koptyjską w Kairze 31 grudnia 2010 r. Według przedstawicieli al-Azharu słowa papieża godziły w islam, poza tym obciążał on – niesprawiedliwie, ich zdaniem – muzułmanów odpowiedzialnością za prześladowania na Bliskim Wschodzie wyznawców innych religii.

Reklama
Reklama

kg (KAI/FIDES) / Kair

franciszek_Milosierdzie_500pcxPolecamy książkę „Miłosierdzie to imię Boga” – wywiad z papieżem Franciszkiem!

Reklama

Papież Franciszek w prostych i bezpośrednich słowach zwraca się do każdego człowieka, budując z nim osobisty, braterski dialog. Na każdej stronie książki wyczuwalne jest jego pragnienie dotarcia do osób, które szukają sensu życia, uleczenia ran. Do niespokojnych i cierpiących, do tych, którzy proszą o przyjęcie, do biednych i wykluczonych, do więźniów i prostytutek, lecz również do zdezorientowanych i dalekich od wiary.

W rozmowie z watykanistą Andreą Torniellim Franciszek wyjaśnia – poprzez wspomnienia młodości i poruszające historie ze swojego doświadczenia duszpasterskiego – powody ogłoszenia Nadzwyczajnego Roku Świętego Miłosierdzia, którego tak pragnął.

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę