Nasze projekty

W tym roku zginęło już 14 ludzi Kościoła. Połowa to księża

Zamordowanie 26 lipca w Saint-Etienne-de-Rouvray 84-letniego miejscowego kapłana ks. Jacquesa Hamela zwiększyło do 14 liczbę ludzi Kościoła, którzy w tym roku zginęli w służbie dla Chrystusa. Połowę ofiar stanowią kapłani, pozostali to 5 sióstr zakonnych i 2 świeckich współpracowników Caritas. W sumie pracownicy duszpasterscy różnego szczebla zginęli dotychczas na 4 kontynentach w 10 krajach, najwięcej w Jemenie - 4.

Oto tragiczny wykaz ofiar w łonie Kościoła:

Azja – 6 zabitych. W Syrii zginął 13 lutego Elias Abiad – pracownik Caritas; w Jemenie 4 marca grupa terrorystów islamskich zamordowała 4 członkinie Zgromadzenia Misjonarek Miłości, siostry: Anselm z Indii, Marguerite i Reginette z Rwandy oraz Judit z Kenii (jak również 12 pacjentów prowadzonego przez nie domu opieki i uprowadzili oni ich kapelana, ks. Toma Uzhunnalila, o którym do dzisiaj nie ma żadnych wiadomości); na Filipinach zginął 27 czerwca ks. Marcelino Biliran.

Afryka – 4 zamordowanych. W Demokratycznej Republice Konga zginęli: ks. Vincent Machozi – 20 marca i w 5 dni później kierowca pracujący dla Caritasu, w Sudanie Południowym – słowacka zakonnica s. Terézia Racková (20 maja) i w Nigerii – ks. John Adeyi (prawdopodobnie 22 czerwca).

Reklama
Reklama

W Ameryce, rozpatrywanej jako jeden kontynent, stracili życie trzej księża: Antônio Moser w Brazylii – 9 marca, Darwin Zambrano w Wenezueli – 31 marca i Rene Robert w Stanach Zjednoczonych – 10 kwietnia.

Ostatnim i – jak dotychczas – jedynym w Europie jest zamordowany dzisiaj koło Rouen we Francji ks. Jacques Hamel.

Spis powyższy nie jest pełny, gdyż np. ciągle jeszcze nieznany jest los wspomnianego ks. Toma Uzhunnalila, uprowadzonego przez dżihadystów w Jemenie, poza tym wiadomo, że co najmniej kilku księży i sióstr zakonnych przebywa na ziemiach zajętych przez Państwo Islamskie i inne organizacje terrorystyczne i ich los budzi wiele niepokoju.

Reklama
Reklama

Warto jeszcze przypomnieć, że od wielu lat agencja prasowa Kongregacji Ewangelizacji Narodów – FIDES ogłasza pod koniec grudnia szczegółowe dane o ludziach Kościoła, którzy zginęli w danym roku. W roku ubiegłym zamordowano 22 pracowników duszpasterskich: biskupów i księży, siostry zakonne i zaangażowanych świeckich, rok wcześniej było 26 ofiar, w 2013 – 22 i w 2011 – 13.

W latach 1980-89 śmiercią gwałtowną zmarło co najmniej 115 ludzi Kościoła (choć rzeczywista liczba ofiar była prawdopodobnie znacznie wyższa, gdyż nie prowadzono wówczas dokładnych statystyk), ale już w latach 1990-2000 liczba ta wzrosła do 604, głównie za sprawą krwawej wojny domowej w Rwandzie w 1994, w której zginęło co najmniej 248 ludzi Kościoła, w tym 3 biskupów. W latach 2001-15 zamordowano łącznie 365 księży, osób konsekrowanych i świeckich zaangażowanych w Kościele.


kg (KAI/ilsismografo/FIDES) / Warszawa

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite