Nasze projekty

Seria kradzieży we francuskiej katedrze. „Jesteśmy bezbronni”

Do serii kradzieży doszło w katedrze w Bayeux w Normandii. Jak przyznał lokalnym mediom rektor katedry, ks. Emmanuela Peteula, od grudnia włamano się do co najmniej siedmiu skarbonek.

fot. Lia Mendozaperson_add/Cathopic

Katedra w Bayeux w Normandii została dotknięta serią kradzieży. „Nie chcę zamykać kościoła, ale co zrobić po takiej serii? Jesteśmy bezbronni” – lokalne media cytują rektora katedry, ks. Emmanuela Peteula. Tylko od grudnia, jak powiedział, włamano się do co najmniej siedmiu skarbonek lub nawet w całości je wyniesiono w ciągu jednego dnia; ostatnio w zeszłym tygodniu. Policja prowadzi w tej sprawie śledztwo.

W innych okradzionych budynkach sakralnych kamery monitoringu były w stanie odstraszyć złodziei. „Ale katedra jest na to zbyt duża” – mówi ks. Peteul. Co więcej, pełny nadzór wideo budzi wątpliwości prawne. Rektor mówi, że kościelny ma tylko 20-godzinny etat. Nikt nie monitoruje wejść i wyjść. Nie wierzy też, że władze cywilne mogą mu zaproponować jakieś rozwiązania. Państwo jako właściciel katedry odpowiada jedynie za jej utrzymanie, zarządzanie leży w gestii kościoła.

Katedra w Bayeux jest jednym z najważniejszych obiektów sakralnych w Normandii. Prawie 100-metrowa świątynia w stylu normańsko-romańskim została przebudowana i wykończona w stylu gotyckim.

Reklama

Od lipca popularny we Francji spektakl Światło i dźwięk będzie miał miejsce także w Bayeux ze spektakularnymi projekcjami slajdów. „Wtedy katedra będzie otwarta do godz. 22.30, ale także dla złodziei” – stwierdził ks. Peteul.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę