Nasze projekty

PE wzywa do ochrony mniejszości religijnych przed ISIS

Posłowie Parlamentu Europejskiego w przyjętej w czwartek rezolucji wezwali społeczność międzynarodową do pilnych działań zapobiegających systematycznym masowym morderstwom popełnianym na mniejszościach religijnych przez tzw. Państwo Islamskie w Iraku i Syrii

Tekst rezolucji jest podsumowaniem debaty zorganizowanej 20 stycznia z udziałem Federiki Mogherini, odpowiedzialnej za politykę zagraniczną Unii Europejskiej. W trakcie dyskusji wielu posłów wzywało do ochrony mniejszości religijnych przed ISIS.

Posłowie ponownie zdecydowanie potępili ISIS oraz szokujące naruszenia praw człowieka, z premedytacją biorące za cel chrześcijan, jazydów, Turkmenów, szyitów, szabaków, sabejczyków, Kaka’e oraz sunnitów, którzy nie zgadzają się z interpretacją islamu narzucaną przez Państwo Islamskie.

Reklama
Reklama

Wszystkie te naruszenia sprowadzają się do „zbrodni wojennych”, „zbrodni przeciwko ludzkości” i „ludobójstwa”, zgodnie z Rzymskim Statutem Międzynarodowego Trybunału Karnego (ICC), uważają posłowie.

Reklama
Reklama

W rezolucji, przyjętej przez podniesienie rąk, wezwano UE do powołania stałego Specjalnego Reprezentanta ds. Wolności Myśli oraz Wiary. Wezwano też wszystkie państwa należące do społeczności międzynarodowej do zapobiegania zbrodniom wojennym, zbrodniom przeciwko ludzkości oraz ludobójstwu, na własnym terytorium.

Wszystkie państwa członkowskie UE powinny zaktualizować swoje systemy prawne i sądownicze, aby zapobiegać podróżom własnych obywateli, w celu dołączenia do ISIS oraz innych organizacji terrorystycznych oraz zapewnić, że gdyby tak się stało, osoby takie staną przed sądem karnym, tak szybko jak to będzie możliwe – stwierdzono w tekście rezolucji.

Reklama

dk/serwis prasowy PE / Warszawa

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę