Nasze projekty

Papież Franciszek o zarzutach wobec Jana Pawła II: epokę trzeba czytać z hermeneutyką danego czasu

"Musisz umiejscowić rzeczy w ich czasie. Anachronizm zawsze czyni zło. W tamtych czasach wszystko było tuszowane" - powiedział papież Franciszek, odpowiadając na pytanie dotyczące ostatnich publikacji medialnych związanych z metropolitą krakowskim kard. Karolem Wojtyłą.

fot. Adrian Martínez Cádiz/cathopic.com

Z okazji 10. rocznicy wyboru na następcę św. Piotra, papież Franciszek udzielił kilku wywiadów, między innymi argentyńskiemu dziennikowi „La Nacion”.

Franciszek podczas rozmowy został zapytany o ostatnie publikacje dotyczące metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły. Musisz umiejscowić rzeczy w ich czasie. Anachronizm zawsze czyni zło. W tamtych czasach wszystko było tuszowane – podkreślił w odpowiedzi papież Franciszek.

Jak podkreślił papież taka sytuacja była normą w tamtych czasach i jak dodał, Kościół zaczął przyglądać się problemowi dopiero po wybuchu tzw. „skandalu bostońskiego”. Do czasu skandalu bostońskiego, wszystko było tuszowane. Kiedy wybuchł skandal bostoński, Kościół zaczął przyglądać się problemowi. Od tego momentu Kościół był zawsze bardzo wierny w wyjaśnianiu spraw – powiedział.

Reklama

Papież tłumacząc dalej zaznaczył, że dawniej rozwiązaniem w takich sytuacjach było przeniesienie księdza do innego miejsca lub zmniejszenie jego roli. Jednak wszystko odbywało się tak, aby nie było skandalu. Według danych międzynarodowych dzieje się tak w 42 proc. przypadków w rodzinie i w sąsiedztwie. Potem dochodzi do tego szkoła. I nawet dzisiaj jest to ukrywane, aby nie wywoływać konfliktu, jest to sposób postępowania. Kościół też tak robił, żeby to zakryć, wyciszyć. Czasami nie było innego wyjścia, jak tylko rozwiązać problem definitywnie, ale to oznaczało wysłanie tego gdzieś indziej. Więc epokę trzeba czytać z hermeneutyką danego czasu – powiedział Franciszek w rozmowie z argentyńskim dziennikiem. Dodał również, że dzięki jego poprzednikowi, Benedyktowi XVI zaczęło się to zmieniać.

pa, fronda.pl/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę