Nasze projekty

Komisja Europejska uważa, że powinno się unikać określeń, takich jak „Boże Narodzenie” czy „obywatel”

Jak informuje dziennik "Le Figaro", Komisja Europejska opublikowała wewnętrzny przewodnik "komunikacji inkluzywnej" z określeniami, których należy unikać, aby nikogo nie urazić. Zalicza się do nich m.in. Boże Narodzenie, pan i pani, obywatel.

fot. Jonathan Borba / Unsplash

Po fali krytyki KE poinformowała, że dokument jest ukończony i zostanie skorygowany, ale „nasza komunikacja nigdy nie powinna zakładać, że ludzie są heteroseksualni, identyfikują się z płcią przypisaną przy urodzeniu lub identyfikują się w sposób binarny” – podkreśla przewodnik.

Odradza używania wyrażeń dotyczących obu płci

Do określeń, których nie należy używać dokument zalicza wyrażenia dotyczące „obu płci”, „aby nie czynić niewidzialnymi osób interpłciowych lub queer”, a więc na przykład zaczynanie przemówienia od „panie i panowie”.

Jak dodaje przewodnik, w ankietach, które wymagają podania płci należy dodać opcję dla osób niebinarnych oraz unikać form „pan” i „pani” związanych z płcią przypisaną przy urodzeniu.

Reklama
Reklama

„Okres świąteczny” zamiast „Bożego Narodzenia”

Zaleca również, aby w odniesieniu do świąt chrześcijańskich na przykład zamiast zdania „Boże Narodzenie może być stresujące” mówić – „okres świąteczny może być stresujący”.

Zamiast „imię nadane na chrzcie” zaleca używanie terminu „imię”. Przewodnik zaznacza również, aby nie używać „imion typowych dla religii”, takich jak „Maria i Jan” i najlepiej zastąpić je np. imionami „Malika i Juliusz”.

W dokumencie uwzględniono również bezpaństwowców i imigrantów, dlatego odradza się używania terminu „obywatel”. To również kwestia „ostrożności wobec negatywnych konotacji niektórych terminów” – wyjaśnia przewodnik.

Reklama
Reklama

Watykan: to wymazywanie chrześcijańskiej Europy

W październiku przewodnik zaprezentowała w Brukseli europejska komisarz ds. równości Helena Dalli. Dokument spotkał się z falą krytyki, również ze strony Watykanu. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin określił wytyczne KE jako „wymazywanie chrześcijańskiej Europy”.

We wtorek Dalli poinformowała, że przewodnik nie został jeszcze ukończony i zostanie skorygowany.

kh, PAP/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę