Nasze projekty

Krytyczna wobec Łukaszenki pisarka laureatką Nobla

Swiatłana Aleksijewicz laureatką Nobla z literatury. Nazwisko zdobywczyni nagrody ogłosiła sekretarz Szwedzkiej Akademii, Sara Danius. Eksperci zwracają uwagę, że nigdy do tej pory żaden dziennikarz nie dostał literackiej Nagrody Nobla. Swiatłana Aleksijewicz jest także pierwszą Białorusinką, która otrzymała to wyróżnienie.

Aleksijewicz to białoruska pisarka i dziennikarka, która krytykuje politykę prezydenta Łukaszenki. W swej karierze pisała też o drugiej wojnie światowej i Czarnobylu – wydarzeniach wypieranych z rosyjskiej historii.

W uzasadnieniu Akademii czytamy, że wyróżniono ją za „polifoniczne dzieła, które są hołdem dla cierpienia i odwagi w naszych czasach.”

Aleksijewicz jest laureatką wielu międzynarodowych nagród, w tym National Book Critics Circle, Pokojowej Nagrody im. Ericha Marii Remarque’a, Nagrody Szwedzkiego Pen Clubu, Lipskiej Nagrody Książkowej na rzecz Porozumienia Europejskiego, Nagrody im. Andrieja Siniawskiego oraz Nagrody Fundacji im. Friedricha Eberta. W 2011 roku jej książka Wojna nie ma w sobie nic z kobiety została uhonorowana Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus oraz Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego. Nagrodę im. R. Kapuścińskiego otrzymała ponownie w 2015 roku za książkę Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka.

Reklama
Reklama

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/nobelprize.org/to/ab


POLECAMY

Andrzej Brzeziecki, Małgorzata Nocuń

Reklama
Reklama

Łukaszenka. Niedoszły car Rosji

 

Twierdzi, że w czasie suszy zsyła rolnikom deszcz, choć póki co nie jest jeszcze Bogiem.
Od zapewniania, że jest „kimś troszkę więcej”, ma swoich ludzi.

Reklama

Kim naprawdę jest Aleksander Łukaszenka? Dyktatorem krwawo rozprawiającym się z opozycją czy skutecznym politykiem zapewniającym Białorusinom upragnioną stabilizację? Czy to prawda, że przychylność deputowanych zdobywał, ofiarując im kilogramy ogórków? W co naprawdę wierzy? Czy trzyma Rosję na smyczy? Czy stanowi zagrożenie dla Polski? Czy po ukraińskim Majdanie symbolem kolejnej rewolucji zostanie Plac Niepodległości w Mińsku?

Małgorzata Nocuń i Andrzej Brzeziecki, specjalizujący się w tematach dotyczących Europy Wschodniej, przyglądają się niezwykłej karierze byłego dyrektora sowchozu. W pełnej tragikomicznych anegdot i przerażających faktów opowieści zdradzają, jakimi metodami utrzymuje władzę od dwudziestu lat, kim są ludzie z jego najbliższego otoczenia oraz kto i kiedy przejmie po nim władzę.

>>> Kup teraz <<<

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite