Nasze projekty

Kard. Krajewski jedzie z misją do obozów dla uchodźców na Lesbos

Jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski został wysłany przez papieża ze specjalną misją na grecką wyspę Lesbos, gdzie znajduje się kilka obozów dla uchodźców przybywających do Europy. Jego zadaniem jest zbadanie ich sytuacji, potrzeb i przede wszystkim odnowienie bliskości papieża z bieżącymi problemami ludzi tam przebywających.

Kardynałowi pochodzącemu z Polski towarzyszy też abp Jean-Claude Hollerich – metropolita Luksemburga i przewodniczący Komisji  Episkopatów Europy (Comece) oraz arcybiskup Aten Sevastianos Rossolatos. W ekipie znajdują się również przedstawiciele organizacji charytatywnych wspierających uchodźców: Caritas Grecja, wspólnoty Sant’Egidio czy Międzynarodowej Katolickiej Komisji ds. Migracji. Podróż zorganizowała właśnie wspólnota Sant’Egidio oraz sekcja ds. migrantów i uchodźców przy Dykasterii Integralnego Rozwoju Człowieka. Wizyta przedstawicieli Kościoła potrwa na wyspie do 10 maja.

Jak podaje Vatican Insider kard. Krajewski odwiedzi przede wszystkim obóz w Moria, który jest pierwszym punktem rejestracji i identyfikacji osób przybywających morzem na tę grecką wyspę. To ten obóz był w ubiegłym roku bohaterem relacji medialnych opisujących dramatyczne warunki tam panujące, przede wszystkim przepełnienie, brak ochrony bezpieczeństwa przebywających w nim dzieci i kobiet. Pracujący tam lekarze-wolontariusze donoszą o licznych przypadkach usiłowania popełnienia samobójstwa przez przebywające w obozie dzieci i nastolatków. Według reportażu BBC, opublikowanego w sierpniu 2018 r. Moria to najgorszy obecnie obóz dla uchodźców na świecie.

Celem wizyty jest odnowienie wiedzy papieża i ludzi Kościoła o aktualnej sytuacji panującej w obozach dla uchodźców na wyspie Lesbos. Papież odwiedził tę wyspę osobiście 3 lata temu 16 kwietnia 2016 r., wspólnie z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I i arcybiskupem Aten i całej Grecji Ieronymosem.

Reklama

ad, Vatican Insider/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite