Nasze projekty

Kamerun: Kardynał Tumi odzyskał wolność. Wcześniej był porwany

W czwartek został porwany w Kamerunie 90-letni kard. Christian Tumi. Duchowny około godziny 18:00 został uprowadzony przez grupę uzbrojonych mężczyzn na drodze między Bamendą a Kumba. Arcybiskup Duali w piątek potwierdził, że porwany odzyskał wolność.

pixabay.com/Marcus_Trapp

Porwanie w wypowiedzi dla francuskiej gazety katolickiej „La Croix” dziś rano jego następca na stolicy metropolitalnej abp Samuel Kleda, któremu udało się wczoraj rozmawiać z purpuratem telefonicznie. Zadzwonił do mnie, żeby poinformować o swoim uprowadzeniu – powiedział arcybiskup. Porywacze nie wyrządzili mu krzywdy. Powiedział mi, że był przesłuchiwany, bez wchodzenia w szczegóły. Próbowałem do niego oddzwonić dziś rano, ale niestety bezskutecznie – powiedział abp Kleda.

Zgodnie z tym, co donoszą media francuskie, wiadomość została potwierdzona przez prefekta departamentu. Wraz z kardynałem porwano także wodza Kumbo Fon of Nso, będącego tradycyjnym autorytetem moralnym.

W piątek arcybiskup Duali poinformował, że Tumi odzyskał wolność.

Reklama
Reklama

Dwa tygodnie temu, w sobotę 24 października, miał miejsce atak w Kumba, w południowo-wschodniej części Kamerunu na szkołę Mother Franscica School. Jego ofiarą padło ośmioro dzieci w wieku 12-14 lat, a dwanaścioro innych odniosło rany. Władze kraju odpowiedzialnością za atak obciążają separatystów ambazońskich, dążących do ustanowienia oddzielnego państwa, dla mieszkańców posługujących się językiem angielskim.

Apel papieża Franciszka

W swoim oświadczeniu Konferencja Episkopatu Kamerunu wezwała do położenia kresu przemocy. „Najskuteczniejszą bronią w budowaniu pokoju nie jest wojna” – pisali biskupi – „lecz dialog, którego podstawą jest prawda, a celem sprawiedliwość”.

28 października na zakończenie audiencji generalnej papież Franciszek wystosował również apel w tej sprawie. Jestem głęboko wstrząśnięty tak okrutnym i bezsensownym czynem, który pozbawił życia niewinne dzieci, kiedy pobierały lekcje w szkole. Niech Bóg oświeci serca, aby podobne czyny nie powtórzyły się nigdy więcej i aby udręczone anglojęzyczne regiony Kamerunu wreszcie odzyskały pokój! Niech umilknie broń i oby zapewniono bezpieczeństwo wszystkich oraz prawo każdego młodego człowieka do edukacji i przyszłości. Wyrażam moją miłość rodzinom, mieszkańcom miasta Kumba i całego Kamerunu i modlę się o pocieszenie, które może dać tylko Bóg – stwierdził Ojciec Święty.

Reklama
Reklama

Dziś przed godz. 13.00 kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, poinformował za pośrednictwem Twittera, że porwany hierarcha został uwolniony. Tę samą wiadomość podał również kameruński portal Jeune Afrique, powołując się na ordynariusza diecezji Bamenda.

SPRAWDŹ: Abp Gänswein zapewnia: Benedykt XVI czuje się dobrze

ag/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę