Nasze projekty

Gwiazda włoskiego futbolu poprowadzi wyjątkowy mecz. Zawodników wybrał sam papież

"Chciałbym podziękować Franciszkowi za tę szansę" - mówi włoski piłkarz Ciro Immobile. Zawodnik został sędzią meczu charytatywnego, w którym wystąpi drużyna wybrana przez papieża Franciszka.

fot. Wikipedia Commons

Immobile kilka miesięcy temu, wspólnie z kolegami z reprezentacji Włoch, sięgnął po złoto Euro 2020. Chciałbym podziękować Franciszkowi za tę szansę – powiedział kapitan klubu Lazio Rzym na wtorkowej konferencji prasowej.

„Fratelli tutti” to nazwa papieskiej drużyny, która pochodzi od tytułu encykliki, w której Franciszek promuje „braterstwo i przyjaźń społeczną”. W skład drużyny wchodzą m.in. członkowie Gwardii Szwajcarskiej, pracownicy Watykanu, w tym księża. Z zespołem ma zagrać również trzech migrantów i mężczyzna z zespołem Downa.

To wyraz sprzeciwu wobec dyskryminacji

Zespół zagra z zawodnikami wybranymi przez Światową Organizację Romów – ma to wyrazić sprzeciw wobec dyskryminacji.

Reklama
Reklama

Mecz charytatywny zostanie rozegrany 21 listopada, w niedzielne popołudnie o godz. 14:30 na boisku treningowym S.S. Lazio w Formello. To inicjatywa Światowej Organizacji Romów, której siedziba znajduje się w Zagrzebiu.

Po wizycie Franciszka w romskiej dzielnicy w Koszycach na Słowacji, organizacja zaproponowała rozegranie meczu charytatywnego. Podczas pielgrzymki papież podkreślał, że „drogą do pokojowego współistnienia jest integracja, organiczny, powolny i żywotny proces, który rozpoczyna się zawsze od poznania siebie nawzajem”.

Reklama
Reklama

Mecz wesprze działania na rzecz integracji Romów

Jak poinformował Watykan, przy okazji meczu będą zbierane pieniądze na projekt integracyjny dla Romów w diecezji rzymskiej. Kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, powiedział na konferencji prasowej, że piłka nożna, jako „potężne zjawisko o szerokim zasięgu oddziaływania, ma również aspekt etyczny”.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, kardynał Gianfranco Ravasi, powiedział na konferencji prasowej, że piłka nożna, jako „potężne zjawisko o szerokim zasięgu oddziaływania, ma również aspekt etyczny”.

Papież Franciszek powierzył opiekę nad meczem charytatywnym radzie, a także klubowi lekkoatletycznemu Athletica Vaticana, „ponieważ sport od samego początku ma w sobie coś antropologicznie fundamentalnego”.

Reklama

Franciszek otrzyma koszulkę z numerem 1

Zabawa z natury nie ma charakteru użytkowego i jest twórcza oraz wolna, a zatem zasadniczo spleciona z kulturą – powiedział kard. Ravasi, przez co nawiązał do greckiej kultury klasycznej, w której sport był związany z literaturą, poezją, teatrem i mitem.

Franciszek przyjmie obie ekipy na audiencji w sobotę rano, 20 listopada. Otrzyma on koszulkę Fratelli Tutti z numerem 1 – powiedział kardynał.

Prezes klubu S.S. Lazio Claudio Lotito zaznaczył, że widzi w tym projekcie szansę na pokonanie „barier społecznych, ekonomicznych, kulturowych i etnicznych” i dlatego natychmiast się zgodził, gdy Watykan poprosił o wsparcie.

Formello, nasz dom, będzie otwarty dla wszystkich – powiedział Lotito. Zwłaszcza tych, którzy mają mniej szczęścia w życiu – dodał.

kh/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę