Nasze projekty

Chile: wzorcowa szkoła im. Jana Pawła II dzięki Polakom

Publiczna szkoła podstawowa im. Jana Pawła II w Coquimbo stała się według chilijskich mediów wzorcową placówką oświatową w tym kraju dzięki pomocy Polaków.

Związki te mają niespełna 10 lat. Dyrektor szkoły Margarida General ujawniła, że pierwsze kontakty z rodakami patrona szkoły dotyczyły jednego z polskich duchownych pracujących w tym południowoamerykańskim kraju, ks. Marcina Schmidta. Później placówka oświatowa nawiązała współpracę z ambasadą RP w Santiago de Chile, a także z firmą KGHM oraz innymi polskimi przedsiębiorcami. – Dzięki pomocy Polaków i polskich instytucji udało nam się drastycznie poprawić jakość wyposażenia i podnieść poziom nauczania w naszej szkole. W 2005 r. nie mieliśmy nawet piłek dla naszych uczniów – powiedziała General.

Od kilku lat chilijska szkoła, licząca 250 podopiecznych, wysyła grupę swoich uczniów na wymianę do Polski. Współpracę z placówką prowadzi gimnazjum im. Jana Pawła II w Lubinie. Wyjazdy, pokrywane przez stronę polską, obejmują nie tylko najlepszych uczniów chilijskiej placówki oświatowej, ale również osoby zaangażowane w projekty kulturalne. W ub.r. udało się zorganizować wyjazd na koncerty dla szkolnego zespołu muzycznego “Los Intrepidos” do Warszawy, Krakowa, Chicago, Nowego Jorku, Rzymu i São Paulo. Z kolei w styczniu br. dzięki wsparciu sponsorów szkoła wysłała do Polski nauczycieli wychowania fizycznego na staż sportowy dotyczący dwóch dyscyplin: piłki ręcznej i siatkówki.


mz (KAI/El Dinamo) / Coquimbo

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite