Nasze projekty

„Zdolność do wyrzeczenia jest jednym z podstawowych warunków wolności”. Kard. Nycz podczas inauguracji Pielgrzymki Akademickiej

"Wielu ludzi współczesnego świata jest tak skoncentrowanych na sobie, że nie zwraca uwagi na ludzi, którzy giną w Ukrainie. Oni muszą mieć tu, teraz i zaraz: tanią benzynę, bezpieczeństwo" - powiedział dziś kard. Nycz w homilii podczas inauguracji 42. Warszawskiej Pielgrzymki Akademickiej.

fot. Episkopat Polski/ Flickr

W piątek rano pielgrzymka wyruszyła ze stołecznego kościoła św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu w drogę do Częstochowy. Hasłem przewodnim w tym roku są słowa „Syn was wyzwoli” nawiązuje do fragmentu z Ewangelii wg św. Jana: „Jeżeli więc Syn was wyzwoli, wówczas będziecie rzeczywiście wolni”.

Eucharystii inaugurującej tegoroczną pielgrzymkę przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W homilii nawiązał do pielgrzymki papieża Franciszka w Kanadzie. Jej trudność polegała na tym, że chciał przeprosić niejako w imieniu cywilizacji europejskiej (rdzenną ludność Kanady), za to, że w wieku XIX i nawet XX łamała kultury miejscowe, próbowała je asymilować na wzór tej naszej w Europie i niestety w tym uczestniczył także Kościół. To było ważne pielgrzymowanie, trudne i nie do końca satysfakcjonujące drugą stronę, dlatego że są pewne krzywdy, których tak do końca już się nie da naprawić – ocenił kardynał Nycz.

Dodał, że także tegoroczny kontekst pielgrzymki WAPM na Jasną Górę jest trudny. Z jednej strony cieszymy, że po ostatnich trzech latach pandemii udało nam się powrócić do pielgrzymowania i jest nas porównywalnie dużo do tego co było przed pandemią, ale z drugiej strony wielu zadaje sobie pytanie czy faktycznie mamy to już za sobą – powiedział hierarcha.

Reklama

Zdaniem metropolity warszawskiego jest to także trudny czas dla Europy z powodu wojny na Ukrainie. Jest to czas uchodźców, którzy w liczbie ponad 5 mln przekroczyło granice Polski – wielkie zadanie i wyzwanie miłości bliźniego, miłości sprawiedliwej, nieuciekającej od trudu i wyrzeczenia – powiedział kard. Nycz. Dodał, że innym czynnikiem, który budzi obawy jest sytuacja gospodarcza związana z rosnącymi cenami. To także czas niebezpieczny dla współczesnego świata, choć może nie zdajemy sobie do końca z tego sprawy – ocenił kardynał Nycz.

Zwrócił uwagę, że „Jezus nigdy, nigdzie nie obiecywał ludziom sielankowego, prostego życia”. Wszyscy ci, którzy dzisiaj chcieliby współczesnemu człowiekowi zaproponować takie sielankowe chrześcijaństwo, byliby nieszczerzy, bo takiej Ewangelii nie ma. Jest Ewangelia miłości, ale jest jednocześnie wzięcia krzyża w swoim własnym życiu – zaznaczył kard. Nycz.

Mówiąc, że „pielgrzymka to rekolekcje w drodze, kardynał zachęcił pątników, żeby postawili sobie ewangeliczne pytania: Za kogo uważam Jezusa Chrystusa? Kim On dla mnie jest? Czy jestem gotowy do wyrzeczenia? Czy jestem zdolny dla Niego i dla bliźnich, a więc dla jakiegoś większego dobra, z czegoś zrezygnować?„. Te pytania są podstawą prowadzenia ludzi w Kościele do Boga, a więc także podstawą duszpasterstwa akademickiego – wskazał metropolita warszawski. Bez podjęcia głębszej refleksji duchowej człowiek zostaje jedynie na powierzchni – ostrzegł kaznodzieja.

Reklama

Wyjaśnił, że „zdolność do wyrzeczenia jest jednym z podstawowych warunków wolności”. Jezus nie zabiera wolności człowiekowi, choć czasem tak nam się wydaje. On nam ją daje, ale stawia warunki jej osiągnięcia. Człowiek, który chce mieć wszystko i to zaraz, natychmiast – nigdy nie będzie do końca człowiekiem wolnym. Tymczasem wielu ludzi współczesnego świata jest tak skoncentrowanych na sobie, że nie zwraca uwagi na ludzi, którzy giną w Ukrainie. Oni muszą mieć tu, teraz i zaraz: tanią benzynę, bezpieczeństwo – powiedział duchowny.

Tegorocznymi patronami akademickiego pielgrzymowania będą św. Maksymilian Maria Kolbe, św. Karol de Foucauld oraz bł. Paulina Maria Jaricot. Wszyscy oni byli w ścisły sposób złączeni z działalnością misyjną Kościoła, z szerzeniem Ewangelii po krańce Ziemi. Wyróżniali się także wielką czcią do Matki Bożej Niepokalanej.

Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 14 sierpnia.

Reklama

al, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę