Nasze projekty

„Trzeba zadbać o wolność wewnętrzną”. Żołnierze wyruszyli w pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę

"Nie wystarczy wolność zewnętrzna, niepodległość kraju, którego bronią żołnierze, ale trzeba zadbać także o wolność wewnętrzną, o to, żeby człowiek był człowiekiem mocnego charakteru, prawego sumienia i nieulegający wpływom, naciskom, ale też swoim słabościom " - 326 żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej wyruszyło na Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę.

fot. Ordynariat Polowy/Twitter.com

Rozpoczynająca się dziś pielgrzymka jest symbolem całej naszej życiowej drogi. Jest znakiem tego, że chcemy pójść za Jezusem, zapierając się samych siebie, biorąc krzyż i naśladując Jezusa – podkreślał w homilii bp Lechowicz.

Ordynariusz Wojskowy zauważył, że pielgrzymka daje wiele okazji do tego, aby spotkać Jezusa na swojej drodze, przez udział w Eucharystii, modlitwę i medytację nad Słowem Bożym i przystąpienie do sakramentu pokuty i pojednania. Przypomniał, że pielgrzymka to wysiłek nie tylko fizyczny, ale i duchowy. Z tego wysiłku duchowego, z tej wewnętrznej pracy będą rodzić się piękne owoce w waszym życiu – zapewniał. Podziękował uczestnikom pielgrzymki za podjęcie trudu, a kapelanom za opiekę duchową, którą będą pełnić nad pielgrzymami.

We Mszy św. uczestniczyli m.in. gen. dyw. Adam Joks, zastępca dowódcy V Korpusu Sił Lądowych USA z małżonką oraz gen. bryg. Piotr Krawczyk, zastępca dowódcy Centrum Operacji Powietrznych, którzy wyruszyli na pielgrzymi szlak. Eucharystię koncelebrowali kapelani, którzy będą towarzyszyć pielgrzymom w drodze na Jasną Górę. Polscy żołnierze pielgrzymują na Jasną Górę po raz 29. Wraz z nimi są przedstawiciele żołnierzy amerykańskich.

Reklama

„Będziemy prosić o potrzebne łaski i te wszystkie intencje zaniesiemy do tronu Matki Najświętszej”

Przed błogosławieństwem głos zabrał ks. płk Stanisław Garbacik, dziekan Inspektoratu Wsparcia Rodzajów Sił Zbrojnych i zarazem dowódca pielgrzymki, który przekazał kilka informacji organizacyjnych i podziękował biskupowi za sprawowaną Mszę św. Pragniemy zapewnić o naszej modlitwie w czasie tego pątniczego szlaku, w intencji Księdza Biskupa, Ordynariatu, ale także wszystkich żołnierzy pełniących służbę w kraju i na misjach. Będziemy prosić o potrzebne łaski i te wszystkie intencje zaniesiemy do tronu Matki Najświętszej – powiedział.

Pielgrzymka odbywa się pod hasłem „Syn was wyzwoli”. Są to słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana powiedział ks. Jan Dohnalik, jeden z kapelanów biorących udział w pielgrzymce. To hasło przypomina nam, że nie wystarczy wolność zewnętrzna, niepodległość kraju, którego bronią żołnierze, ale trzeba zadbać także o wolność wewnętrzną, o to, żeby człowiek był człowiekiem mocnego charakteru, prawego sumienia i nieulegający wpływom, naciskom, ale też swoim słabościom – powiedział. Jak podkreślali w rozmowach pielgrzymi w tym roku oprócz własnych intencji zaniosą na Jasną Górę także prośby o pokój na Ukrainie.

Reklama

Wymarsz wojska spod katedry rozpoczął się o godzinie 6:50. Pielgrzymom przygrywała do marszu orkiestra wojskowa. Żołnierze ulicami Starego Miasta udali się na Plac Zamkowy, gdzie dołączyli do Warszawskiej Metropolitalnej Pielgrzymki Akademickiej.

CZYTAJ: „Zdolność do wyrzeczenia jest jednym z podstawowych warunków wolności”. Kard. Nycz podczas inauguracji Pielgrzymki Akademickiej

Kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski pobłogosławił zgromadzonych na Placu Zamkowym pątników i dał znak do wymarszu grup. Biskup Polowy i Metropolita Warszawski odprowadzili pielgrzymów na Plac Bankowy, a następnie żegnali kolejne grupy wyruszające z Warszawy.

Reklama

Pielgrzymi w mundurach na Jasną Górę dotrą 14 sierpnia

Pątnikom w mundurach towarzyszy 7 kapelanów Ordynariatu Polowego, każdy z nich odpowiedzialny jest nie tylko za posługę duszpasterską wobec pątników, ale ma wyznaczone zadania np. przygotowanie liturgii, śpiewu etc. Przewodnikiem tegorocznej wojskowej pielgrzymki jest ks. mjr Maksymilian Jezierski, kapelan Akademii Wojsk Lądowych z Wrocławia, weteran pielgrzymki wojskowej. 14 sierpnia pielgrzymi w mundurach spotkają się na Przeprośnej Górce w sanktuarium Ojca Pio, gdzie odprawiona zostanie uroczysta Eucharystia, a następnie żołnierze ruszą na Jasną Górę, gdzie nastąpi akt zawierzenia wojska Maryi, Hetmance Żołnierza Polskiego i zakończenie pielgrzymki.

Pierwsza pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę ruszyła w 1991 r. wraz z Warszawską Pielgrzymką Pieszą, tzw. paulińską. Od tamtego czasu pielgrzymka została odwołana trzykrotnie: z powodu tragicznej powodzi w 1997 r oraz w roku 2020 i 2021 z powodu pandemii.

pa, KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę