Nasze projekty

Prymas Polski do księży: Kościół nie jest nasz, ale Chrystusa

"Kościół nie jest nasz, ale Chrystusa. Jesteśmy pracownikami w Winnicy Pana" - mówił do księży jubilatów w środę w Gnieźnie Prymas Polski abp Wojciech Polak podkreślając, że bez bliskiej relacji z Chrystusem kapłańska posługa narażona jest na jałowość i chwiejność.

fot. Konferencja Episkopatu Polski/Flickr

Metropolita gnieźnieński odprawił w kaplicy domu prymasowskiego Mszę św. wraz z księżmi świętującymi w tym roku 60-lecie kapłaństwa. Wśród jubilatów był abp senior Józef Kowalczyk, który przewodniczył rocznicowemu dziękczynieniu, a także kapłani wyświęceni w 1962 roku w Gnieźnie i we Włocławku.

Po sześćdziesięciu latach kapłańskiej posługi wraz z wami dziękuję Bogu za jej owoce, za wasze serca oddane Bogu i ludziom, za czas, siły, zdrowie, które oddaliście kapłańskiemu posługiwaniu – mówił do księży jubilatów abp Polak powtarzając za bł. Stefanem Wyszyńskim, że taki właśnie obowiązek wynika z powołania i wybrania: „oddać dusze i ciała, umysły, wole i serca, czas, siły, zdrowie, a nawet życie i śmierć, wszystko – dla ludu Bożego”.

„Jego trzeba się trzymać”

Prymas przypomniał również, że w kapłańskim życiu i posługiwaniu na pierwszym miejscu musi być zawsze Jezus. Jego trzeba się trzymać. Za Nim podążać. Z Nim i przez Niego iść do ludzi – wskazał powtarzając za papieżem Franciszkiem, że bez bliskiej relacji z Jezusem kapłańska służba skazana jest na jałowość, bo będą w niej chwile pochwał, ale i chwile niewdzięczności, zwątpienia, samotności i właśnie bliskość z Jezusem pozwala nie bać się żadnej z nich.

Reklama

Jubileusz 60-lecia kapłaństwa świętują: abp senior Józef Kowalczyk, ks. Piotr Franków (Inowrocław), ks. Paweł Heliasz (diecezja bydgoska), ks. kan. Stanisław Pietrzak (Gniezno), ks. kan. Zdzisław Rybczyński (diecezja bydgoska), ks. kan. Tadeusz Skonieczny (Gniezno), ks. kan. Józef Warga (Słupca), ks. prał. Marian Górski (Golina).

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę