Nasze projekty

Nie żyje Zofia Posmysz, była więźniarka obozu Auschwitz. Miała 98 lat

W hospicjum w Oświęcimiu zmarła dziś Zofia Posmysz-Piasecka, była więźniarka niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz. Pisarka i scenarzystka, autorka książki "Pasażerka" miała 98 lat.

fot. CC BY-SA 3.0/wikipedia.org

O śmierci ocalałej z nazistowskiego obozu Auschwitz poinformował za pośrednictwem facebooka oświęcimski magistrat. „Serce pęka. W oświęcimskim hospicjum zmarła Zofia Posmysz, była więźniarka Auschwitz, pisarka i scenarzystka, honorowa obywatelka naszego miasta” – przekazał urząd miasta. Była więźniarka trzech niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych zmarła w wieku 98 lat.

Zofia Posmysz urodziła się 23 sierpnia 1923 roku w Krakowie. Podczas okupacji uczęszczała na komplety tajnego nauczania i kolportowała gazetki konspiracyjne.

W kwietniu 1942 r. została aresztowana przez Niemców w Krakowie. Trafiła do więzienia przy ulicy Montelupich, skąd 30 maja 1942 r. została deportowana do Auschwitz. Od czerwca do sierpnia 1942 r. przebywała w karnej kompanii w Budach. W obozie pracowała w obieralni ziemniaków, w kuchni więźniarskiej, a następnie pełniła funkcję pisarki w magazynie żywnościowym i kuchni więźniarskiej. 18 stycznia 1945 r. została ewakuowana do Ravensbrueck i Neustadt-Glewe.

Reklama

Po wojnie pracowała jako korektorka w redakcji jednej z warszawskich gazet, a potem w dziale literackim Polskiego Radia. Była autorką książek o tematyce obozowej: „Pasażerka”, „Wakacje nad Adriatykiem”, „Ten sam doktor M”, „Do wolności, do śmierci, do życia”. Największą popularność zdobyła „Pasażerka”, przetłumaczona na kilka języków. Na jej podstawie Andrzej Munk zrealizował film pod tym samym tytułem.

W 2006 r. znalazła się w grupie byłych więźniów, którzy witali w byłym obozie Auschwitz pielgrzymującego Benedykta XVI.

Reklama

Zofia Posmysz często odwiedzała Oświęcim, zwłaszcza tamtejszy Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży, który organizuje spotkania i dyskusje służące budowaniu porozumienia między młodzieżą z różnych krajów. Otrzymała tytuł honorowej obywatelki tego miasta. W styczniu 2020 r. prezydent RP Andrzej Duda odznaczył Zofię Posmysz Orderem Orła Białego.

pa, pap.pl/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę