Nasze projekty

Łowickie seminarium duchowne przenosi się do Warszawy. W tym roku zgłosił się tylko jeden kandydat

Do Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu zgłosił się w tym roku jeden kandydat do kapłaństwa a wszystkich kleryków jest siedmiu, dlatego bp Andrzej Dziuba zdecydował o przeniesieniu kształcenia przyszłych księży do Warszawy. Od przyszłego roku akademickiego będą oni studiować w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie.

fot. Luis Ángel Espinosa/Cathopic

Nowy kandydat, który zgłosił się do łowickiego seminarium rozpocznie okres propedeutyczny już razem z kandydatami archidiecezji warszawskiej w Podkowie Leśnej. W przyszłym roku łowiccy klerycy spotkają się na Krakowskim Przedmieściu, gdzie mieści się WMSD w Warszawie.

Zgodnie z ustaleniami biskupów obu diecezji, łowickie seminarium zachowa swój status. Ks. Zbigniew B. Kielan – rzecznik prasowy diecezji łowickiej podkreśla, że seminarium zostanie przeniesione, a nie zamknięte. Wyjaśnia też, że decyzja biskupa łowickiego o przeniesieniu Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu do Warszawy począwszy od przyszłego roku formacyjnego 2023/2024 wychodzi naprzeciw watykańskim wytycznym zawartym w „Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia” promulgowanym przez Konferencję Episkopatu Polski, i wiąże się ze zmniejszającą się liczbą powołań kapłańskich w diecezji łowickiej.

Wyższe Seminarium Duchowne w Łowiczu zostało erygowane w 1992 r. przez bp. Alojzego Orszulika. Biskup nowoutworzonej wtedy diecezji łowickiej chciał, aby miała ona własne seminarium, w którym odbywać się będzie formacja kandydatów do kapłaństwa.

Reklama

Od 1994 roku mieści się ono w budynku, który przed II wojną światową należał do koszar Wojska Polskiego, w czasie wojny zajmowały go wojska niemieckie a potem aż do 1991 roku wojska sowieckie. Pierwszy rok akademicki 1994/1995 w wyremontowanym gmachu z dobudowaną kaplicą i aulą rozpoczęło wtedy 88 kleryków diecezji łowickiej. Do kapłaństwa przygotowało się w nim ponad stu księży diecezji łowickiej. W 2022 r. zostało wyświęconych 3 nowych prezbiterów.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę