Nasze projekty

Kolejne zebranie plenarne Episkopatu już w październiku. O czym będą rozmawiać biskupi?

Synodalność, pomoc uchodźcom z Ukrainy oraz m.in. kwestie dotyczące misji, duszpasterstwa i liturgii - to tematy, które podejmą biskupi podczas zbliżającego się 393. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski (KEP). Odbędzie się ono 11-12 października w Kamieniu Śląskim. Obradom Episkopatu towarzyszyć będą uroczystości jubileuszu 50-lecia Diecezji Opolskiej.

Fot. Flickr EpiskopatNews

Program obrad spotkania biskupów w Kamieniu Śląskim omówił w czwartek na spotkaniu z dziennikarzami bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

Głównym tematem 393. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski jest związany z kolejnym etapem zwołanego przez papieża Franciszka Synodu Biskupów „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Na zebraniu w sierpniu na Jasnej Górze biskupi diecezjalni zapoznali się z syntezą krajową prac synodalnych przeprowadzonych w Kościele w Polsce na etapie diecezjalnym. Po fazie krajowej rozpoczęła się faza kontynentalna synodu a syntezy krajowe, także ta polska, zostały przesłane do sekretariatu synodu w Watykanie.

W Kamieniu Śląskim biskupi pierwszego dnia podsumują etap krajowy procesu synodalnego w gronie już nie tylko biskupów diecezjalnych, ale wszystkich członków KEP. Tej części będzie przewodniczył abp Adrian Galbas, odpowiedzialny z ramienia Episkopatu za prowadzenie etapu diecezjalnego. Przybliży on biskupom przebieg fazy diecezjalnej synodu i syntezę powstałą na etapie krajowym. Z kolei ks. dr Mirosław Tykfer podzieli się z biskupami refleksją na temat synodalności w Kościele w oparciu o nauczanie Soboru Watykańskiego II oraz dokumenty, które zostały wydane przez papieży i Stolicę Apostolską.

Reklama

Kard. Mario Grech gościem specjalnym 393. zebrania plenarnego Episkopatu

Ta część obrad poprzedzi spotkanie z kard. Mario Grechem, sekretarzem generalnym synodu, gościem specjalnym 393. zebrania plenarnego Episkopatu. Jego obecnością będziemy się cieszyć drugiego dnia obrad, 12 października, w godzinach przedpołudniowych. Wierzymy głęboko, że podzieli się z nami najświeższymi informacjami z przebiegu i wyniku syntez krajowych, które dotarły do Stolicy Apostolskiej. Będzie to czas nie tylko na prelekcję księdza kardynała, ale i dyskusję, bo to jest najważniejsze, abyśmy we wzajemnym dialogu – synodalność odnosi się właśnie do słuchania, dialogu, udziału wszystkich wiernych – słuchali na poziomie Episkopatu tego, na ile ten synod stanie się życiem Kościoła – powiedział bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny KEP.

Kard. Grech podkreślał niejednokrotnie, że nie chodzi o przeprowadzenie kolejnego synodu, gdzie będą dokumenty, obrady, podejmowane decyzje. Chodzi o to, by odkryć synodalność Kościoła jako jego naturę, cechę Kościoła Jezusa Chrystusa, z dowartościowaniem, zwróceniem uwagi na obecność, i to czynną, wszystkich wiernych w Kościele, ich rolę, miejsce, głos, słuchanie, partycypację, współodpowiedzialność – dodał bp Miziński.

Innym tematem spotkania biskupów będzie – jak powiedział bp Miziński – „ustawiczna troska o braci uchodźców, którzy szczególnie w ostatnich miesiącach trwającej wojny w Ukrainie potrzebują pomocy, zarówno w wymiarze pomocy świadczonej przez Kościół w Polsce, jak i na miejscu w Ukrainie”. Kwestie te poruszą w swoich wystąpieniach bp Wiesław Szlachetka – przewodniczący Komisji Charytatywnej, bp Krzysztof Zadarko – przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek oraz dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki.

Reklama

Inne zagadnienia, jakimi zajmą się biskupi to m.in. tematyka misji i polskich misjonarzy (przedstawi ją bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji), a także dyskusje i głosowania dotyczące kwestii duszpasterskich, katechizacji pozostającej w gestii Komisji Wychowania Katolickiego, czy sprawy Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Spotkanie biskupów w 50-lecie powstania diecezji opolskiej

Miejsce zebrania plenarnego związane będzie z uroczystościami 50-lecia powstania diecezji opolskiej. Celebrowana będzie przez biskupów Msza św. w Sanktuarium na Górze Św. Anny. Liturgii będzie przewodniczył nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Zapraszając na uroczystości biskup opolski Andrzej Czaja podkreślił w wystąpieniu online, że diecezja opolska ma bardzo mocne dziedzictwo, czerpie z arcybiskupstwa wrocławskiego, które sięga roku 1000, natomiast jesteśmy młodym, 50-letnim Kościołem, ale mamy już za co dziękować. Szczególnym wyrazem tego jubileuszu ma być obecność Episkopatu Polski. Będzie to dziękczynienie za wiele dobra, które jest naszym udziałem, ale temu naszemu przeżywaniu towarzyszy także wynagradzanie Panu Bogu za nasze grzechy i takich diecezjalnych aktów mamy już za sobą trzy – powiedział bp Czaja.

Reklama

Jubileusz ma także skłaniać do myślenia i troski o przyszłość i odnowę naszego Kościoła opolskiego – wskazał bp Czaja. Przypomniał, że podpowiedzią do takiego działania jest właśnie proces synodalny zainicjowany przez papieża Franciszka. Dodał, że roku jubileuszowy diecezja opolska chce przeżywać nie tylko poprzez uroczystości i celebracje liturgiczne, ale także m.in. w formie warsztatów synodalnych, które mają pomóc w wejściu na drogę synodalnego sposobu życia i funkcjonowania lokalnego Kościoła – Kościoła wspólnotowego, służebnego i otwartego.

Kamień Śląski, miejsce zbliżających się obrad Episkopatu, to rodzinna miejscowość św. Jacka Odrowąża. Obecnie mieści się tam sanktuarium tego świętego, należące do najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych w okolicy.

KAI, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę