Nasze projekty

Biskup – podcaster mówi o Słowie Bożym

„Trzymajcie się mocno Słowa Życia. Z biblistą o Piśmie Świętym i nie tylko” - cykl nagrań pod takim hasłem pojawia się od kilku tygodni na platformach podcastowych. Jego autorem jest bp Roman Pindel z diecezji bielsko-żywieckiej.

Wszystko zaczęło się od wywiadu, który z bp. Romanem Pindlem z przeprowadził dziennikarz diecezjalnego radia Anioł Beskidów. Biskup – biblista dzielił się swoim doświadczeniem lektury Słowa Bożego. Rozmowa wyszła bardzo dobrze, stąd pojawił się pomysł, aby rozmowy te na stałe zagościły w ramówce radia. Biskup zdecydował się jednak na inną formę: co tydzień sam przygotowuje kilkunastominutowe audycje, w których opowiada o Biblii. A żeby refleksje mogły trafić do szerszego grona użytkowników, publikowane są jako podcasty na wszystkich popularnych platformach z tego typu nagraniami. Dzięki temu ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej stał się pierwszym polskim biskupem – podcasterem.

– Odcinki podcastu nie są rozważaniami biblijnymi, to raczej – jak to nazwał sam autor – spotkania z Biblią i o Biblii – tłumaczy ks. Piotr Góra, sekretarz bp. Romana. – Biskup próbuje podejść systematycznie do lektury: był już odcinek o tym, jaką Biblię czytać, jakie są sposoby lektury, jak podchodzić do Pisma Świętego. Troszkę przypomina to formę wykładu, ale w lżejszej formie – biskup sięga do swojego doświadczenia, publicystyki, internetu – opowiada ks. Góra.

SPRAWDŹ TEŻ: #LooknijDoPisma i podziel się swoim ulubionym cytatem

Reklama

Biskup jak Sherlock Holmes

– W jednym z najnowszych odcinków biskup na przykładzie jednego z fragmentów o konflikcie Jezusa z faryzeuszami pokazuje, że w Ewangelii jest więcej takich dyskusji, a jeśli się przeczyta je wszystkie, wyłania się obraz wielkiej intrygi faryzeuszów, wymierzonej przeciwko Niemu. Biskup bawi się trochę w Sherlocka Holmesa, pokazując, że można na Pismo Święte patrzeć w kontekście całości, a nie tylko przez pryzmat konkretnego fragmentu – dodaje.

Odcinki pojawiają się w każdą środę na kilku platformach podcastowych – m.in. Spotify, Google czy Apple. Dwa z nich mają nieco gorszą jakość techniczną, ponieważ biskup nagrywał je całkowicie samodzielnie, kiedy przebywał w izolacji w związku z zarażeniem koronawirusem, ale nie chciał, żeby cykl został przerwany.

Najnowszego odcinka można posłuchać tutaj:

Reklama

ah, Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę