Nasze projekty

„Wspólne źródło”. Wyjątkowy film o warszawskich Żydach – ZAPOWIEDŹ

Film będzie przedstawiać historie warszawskich Żydów. Pokażemy miejsca związane z ich życiem i to, jak przedwojenna Warszawa i Otwock były związane z mieszkającą na tamtych terenach społecznością żydowską. PROGRAM  XXIV Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Miejsce obchodów: Diecezja Warszawsko-Praska. 17 stycznia 2021 r. godz. 10.00 – Modlitwa na Cmentarzu Żydowskim na Bródnie z udziałem rabina Michaela Schudricha, biskupa Romualda Kamińskiego oraz biskupa Rafała […]

Dzień Judaizmu w Kościele. „Rozmowy nie są łatwe, ale warto je prowadzić”

„Rozmowy z innymi religiami nie są łatwe, ale warto je prowadzić” – powiedział bp Rafał Markowski przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu, podczas konferencji prasowej poprzedzającej obchody. 24. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.

Dzień Judaizmu w Polsce. „Dialog jest absolutnie konieczny”

Obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim sprowadzają się do tego, aby przybliżyć katolikom wspólne źródła, z których wyrasta judaizm i chrześcijaństwo, i jednocześnie przedstawić to, jak judaizm postrzega godność człowieka, wartość życia ludzkiego i przeznaczenie człowieka – powiedział bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem z okazji przypadającego 17 stycznia XXIV Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.

Oczekiwania wobec Jezusa: Żydowski patriotyzm Jezusa

Warto sobie postawić pytanie, czy Jezus w ogóle był żydowskim patriotą? To znaczy, czy kochał swoją ojczyznę? Czy aktualne problemy narodu żydowskiego zajmowały w jego myślach jakieś miejsce?

Księża, faryzeusze, rabini

Czytając Nowy Testament, widzimy świat religii żydowskiej, który nie zawsze dla wszystkich jest zrozumiały. Jezus wspominał o faryzeuszach i saduceuszach, zdarzało się, że z nimi polemizował. Kim jednak oni właściwie byli? I czym różni się katolicki ksiądz od żydowskiego kapłana czy rabina?

Wspieraj nas - złóż darowiznę