Nasze projekty

Nietypowe rekolekcje wielkopostne w Warszawie

Księża i siostry zakonne skrzyknęli się, aby wspólnie zorganizować wielkopostne rekolekcje online. Do ich przygotowania zaprosili również młodzież. Efekt? Koniecznie musicie to zobaczyć.

Reklama

Pandemia uniemożliwia zorganizowanie tradycyjnych rekolekcji dla dzieci i młodzieży w parafiach, dlatego Archidiecezja Warszawska przygotowała je w formie online, oddzielnie dla uczniów szkół podstawowych, liceów, techników oraz studentów.

Dwaj księża wpadli na pomysł, że przygotowanie rekolekcji online można połączyć z integracją wspólnot przy parafii. To ósmoklasiści, studenci, osoby pracujące, a także księża. Chcemy pokazać, że nawet podczas pandemii można ewangelizować w sposób nowoczesny i atrakcyjny, integrując przy tym parafian – mówią ks. Jakub Pytlakowsk i ks. Grzegorz Pakowski, duszpasterze młodzieży.

Reklama
Reklama

“Wybrańcy” to rekolekcje w formie fabularnej, której nawiązują do historii Gedeona. W ich przygotowanie zaangażowano ponad czterdzieści osób, które nie otrzymały konkretnego scenariusza, ale miały samodzielnie wykreować swoją postać. Nie dostali tekstu do powiedzenia. Opowiadaliśmy o postaci, co przeżywa, ale każdy musiał to powiedzieć swoimi słowami – mówi ks. Pakowski.

Młodzież miała szansę związać się z postaciami w sposób emocjonalny i mogła przeżyć rekolekcje jeszcze bardziej świadomie, niż takie w tradycyjnej formie. “Wybrańcy” nie mają jasnego przekazu, a każdy może wybrać postać, z którą najbardziej się identyfikuje.

Jak dodają, może w normalnych warunkach nie dałoby się zorganizować takich rekolekcji z powodu nadmiaru obowiązków uczniów, wielu zajęć pozalekcyjnych. Łatwo powiedzieć: nie róbmy czegoś, bo jest pandemia. A tu to wykorzystujemy, bo młodzież mogła się też spotkać na żywo – mówi ks. Pytlakowski.

Reklama
Reklama

Ciekawe propozycje dla najmłodszych

Najmłodszych uczniów szkół podstawowych można “zabrać” na rekolekcje sióstr salezjanek, gdzie spotkają m.in. ks. Jana Bosko, a w kolejnych odcinkach usłyszą o wierze, nadziei i miłości. Nie zabraknie też rozważania Słowa Bożego i wspólnego śpiewania specjalnej piosenki rekolekcyjnej.

Klasy piąte i szóste mogą spędzić czas z ks. Marcinem Żurkiem, który w czasie rekolekcji porusza tematy: “Nie jesteś sam”, “Jak zwyciężać”, “Małe jest piękne”. Lubiany katecheta poprosił swoich uczniów o pomoc w prowadzeniu rekolekcji i możemy ich zobaczyć w kolejnych odcinkach.

Reklama

Spacer po Warszawie

Ciekawy pomysł przyszedł do głowy również ks. Kamilowi Falkowskiemu, który zabiera licealistów na spacer po Warszawie: pierwszego dnia na Stare Miasto, drugiego do Lasu Kabackiego, a trzeciego na największe ulice w stolicy. Ludzie bardzo często mają przemyślenia o Bogu np. jadąc metrem, chodząc po Warszawie czy po lesie – mówi ks. Falkowski.

Hasło “bądź gotów” to motyw przewodni rekolekcji. Zastanawiamy się, jak być w takiej gotowości do bycia dobrym człowiekiem, katolikiem i co to w ogóle dzisiaj znaczy. Dlatego wyłoniliśmy też ważne miejsca na mapie Warszawy, które przemawiają do wyobraźni – dodaje ks. Falkowski.

Każdy zostaje obdarowany

Studenci natomiast mogą wysłuchać konferencji ks. Artura Pająka CM, duszpasterza akademickiego. Każde spotkanie z Bogiem – jak mówi – w czasie rekolekcji, mszy czy nawet “nudnej homilii lub katechezy” sprawia, że człowiek zostaje obdarowany.

Mam taki obraz, że w tym świętym czasie z nieba zaczynają spadać perły. I taki mądry człowiek, czując że z nieba spadają takie perełki, wyciągnie dwie ręce, aby jak najwięcej złapać tego bogactwa. Bo Pan Bóg każdemu coś tutaj daje. Jak jesteśmy mniej roztropni lub uważni, to czasami wyciągamy tylko jedną rękę, na którą spadnie jedna, może dwie perełki – mówi ks. Pająk i zachęca do skorzystania z rekolekcji.

Wszystkie rekolekcje zostały przygotowane w formie trzech oddzielnych odcinków i można je znaleźć na >>YouTube Archidiecezji Warszawskiej<<<.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę