Nasze projekty
fot. Mazur/flickr.com/episkopat.pl

Spotkanie pod oknem przy Franciszkańskiej – środa [video]

Bądźcie szczęśliwi i radośni, bo to obowiązek tych, którzy podążają za Chrystusem - mówił Papież do zgromadzonych na ulicy Franciszkańskiej, pierwszy raz przemawiając z okna papieskiego.

Reklama

Rozpoczynając niespełna dziesięciominutowe spotkanie, papież poprosił o modlitwę w intencji Macieja Cieśli, 22-letniego studenta sztuk plastycznych, który nie dożył Światowych Dni Młodzieży – zmarł na raka. Maciek pracował jako wolontariusz Światowych Dni Młodzieży i to właśnie on przygotował obrazy świętych patronów, które obecnie tak pięknie ozdabiają całe miasto. „Właśnie w tej pracy odnalazł swoja wiarę” – dodał papież.

Franciszek zachęcił zgromadzonych również do chwili modlitewnej ciszy w intencji Maćka, który zmarł 2 lipca dodając: „On jest tutaj z nami”.

Papież podkreślił, że jest jedna rzecz, o której nie powinniśmy nigdy wątpić: „wiara tego chłopaka, naszego przyjaciela”. „Ta wiara zaprowadziła go do Jezusa i teraz jest w niebie patrząc na nas” – zapewnił papież.

Reklama
Reklama

Franciszek zachęcił młodych do tego, by wybrali „właściwą drogę życia” dodając: „Nie bójcie się: Bóg jest wielki, Bóg jest dobry!”.

Kończąc papież poprosił młodzież: „nie róbcie w nocy zbyt wiele hałasu” a następnie odmówił z młodymi modlitwę „Zdrowaś Maryjo” i udzielił błogosławieństwa. „Dobranoc i módcie się za mnie” – poprosił na zakończenie Franciszek.


„Okno papieskie” to najbardziej znana część Domu Arcybiskupów Krakowskich przy Franciszkańskiej 3. Mieści się na 1 piętrze – tym samym, co kaplica, w której Karol Wojtyła przyjął święcenia kapłańskie. Wieczorne, nieformalne spotkania papieża z młodzieżą gromadzącą się przed słynnym dziś oknem to jeden z niezapomnianych obrazów pontyfikatu Jana Pawła II.

Reklama
Reklama

Papież stojąc w oknie prowadził z młodymi żartobliwe dialogi, śpiewał z nimi (np. swoją ulubioną pieśń, „Barkę”), wygłaszał krótkie nauki. Kiedy podczas ostatniej podróży do Polski i dzień przed wyjazdem z Ojczyzny, młodzież zaśpiewała Papieżowi „Żegnamy Cię, alleluja”, sędziwy papież odpowiedział: „Niestety, jest to spotkanie pożegnalne”…

Pod oknem papieskim tłumnie gromadzili się mieszkańcy Krakowa w dniach ciężkiej choroby Jana Pawła II, w chwili jego śmierci, 2 kwietnia 2005 roku, oraz w rocznice tego dnia.

Z „Okna papieskiego” trzykrotnie przemawiał następca papieża Wojtyły, Benedykt XVI, podczas wizyty w Polsce w 2006 r.

Reklama

tk / Kraków


Serwis o ŚDM tworzymy we współpracy z Archidiecezją Warszawską

archwwa

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę