Nasze projekty
Reklama
fot. facebook.com/ WAPM

Z Warszawy pieszo na Jasną Górę. Ruszyły zapisy na pielgrzymkę

"Zupełnie czymś innym jest samemu na własnych nogach, czasem z jakimś bólem, z doświadczeniem pewnego cierpienia, trudu, czegoś, co mnie bardzo kosztuje, dojść do Częstochowy" - mówi ks. Mateusz Gawarski, rektor kościoła akademickiego św. Anny i Brat Przewodnik WAPM.

Od poniedziałku 1 lipca od północy trwają zapisy na 44. Warszawską Akademicką Pielgrzymkę Metropolitalną (WAPM). Na pątniczy szlak można się zgłosić wyłącznie przez elektroniczny formularz. Organizatorzy przypominają, że zapisy są obowiązkowe.

Warszawską Akademicką Pielgrzymkę Metropolitalną rozpocznie o godzinie 5.30 Msza Święta w kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Po Eucharystii pielgrzymi wyruszą na szlak z Placu Zamkowego. Na Jasną Górę, przed obraz Matki Bożej dotrą 14 sierpnia.

W tym roku pielgrzymka akademicka wyruszy pod hasłem „Idę do Ojca” (J14,12b). Jej trasa jest wyjątkowa – wiedzie przez zapomniane staropolskie Sanktuaria Maryjne m. in: Matki Bożej Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie, Matki Bożej Jazłowieckiej w Szymanowie, Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach, Sanktuarium św. Anny w Smardzewicach, Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej, Matki Bożej Mstowskiej Miłosierdzia czy Sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce.

Reklama

Pielgrzymka jest dla każdego. To miejsce i czas małych cudów

Brat Przewodnik WAPM, rektor kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie ks. Mateusz Gawarski w rozmowie z naszym portalem zdradził jak od zaplecza wyglądają przygotowania do pielgrzymki.

Ostatnio zakończyliśmy objazd trasy pielgrzymki. Każda służba robi taki objazd trasy, żeby skontrolować sytuację – mogą być remonty, więc w związku z tym trzeba będzie zmienić trasę pielgrzymki, mogą być zmiany proboszczów w parafiach, przez które przechodzimy, czy też może zmienić się sytuacja gospodarzy, którzy przyjmowali nas przez wiele lat, a może być taki rok, że ktoś odszedł z tego świata, czy też się rozchorował, czy też zmienił miejsce zamieszkania, co też wiąże się z pełną weryfikacją itd. tych gospodarstw, gdzie możemy się zatrzymać, czy przenocować.

Jak mówi ks. Gawarski na pielgrzymkę może wybrać się każdy, niezależnie od wieku, a warto, bo przeżycie jest niesamowite.

Reklama

To doświadczenie wspólnoty takiego żywego Kościoła, szczególnie kiedy ktoś już zasmakował pielgrzymki i zobaczył, że rzeczywiście atmosfera jest niesamowita. To szczególny czas takiej wielkiej bliskości idziemy w tym samym kierunku, mamy ten sam cel, mamy też, okazuje się, podobne problemy – jednego boli noga i drugiego brata czy siostrę obok mnie też boli noga i możemy się jakoś razem wesprzeć.

Już w sobotę na naszym portalu ukaże się wywiad z ks. Mateuszem Gawarskim, w którym padną odpowiedzi między innymi na pytania: jak wygląda pielgrzymka „od kuchni”, czy pielgrzymka to chodzące biuro matrymonialne, oraz jak Bóg działa w drodze. Padnie też odpowiedź na podstawowe pytanie – dlaczego warto iść.

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę