Nasze projekty

Watykan: osoba świecka członkiem Komisji do spraw Zastrzeżonych

Ojciec Święty mianował dr Maximino Caballero Ledo, od 1 grudnia ub. roku prefekta Sekretariatu ds. Ekonomicznych członkiem Komisji do spraw Zastrzeżonych – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

fot. Arnold Straub/unsplash.com

W listopadzie ubiegłego roku papież mianował dr Maximino Caballero Ledo prefektem Sekretariatu ds. Ekonomicznych. Stanowisko objął 1 grudnia.

Maximino Caballero Ledo jest Hiszpanem z urodzenia a Amerykaninem z wyboru. Urodził się w Mérida (Badajoz), w Hiszpanii, w 1959 roku. Od 33 lat jest żonaty, ma dwoje dzieci. Rozwijał swoją karierę zawodową w dziedzinie finansów. Po ukończeniu studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Autónoma w Madrycie, uzyskał tytuł magistra zarządzania biznesem w prowadzonej przez Opus Dei Business School w Barcelonie. Przez dwadzieścia lat pracował w Barcelonie i Walencji, jako lider finansów w różnych krajach europejskich, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. W 2007 roku przeniósł się wraz z rodziną do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszkał do chwili podjęcia w 2020 roku pracy w Watykanie jako sekretarz generalny Sekretariatu ds. Ekonomicznych.

Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych Caballero zajmował różne stanowiska finansowe w firmie Baxter Healthcare, Inc, międzynarodowej, publicznej firmie oferującej produkty i usługi medyczne, z siedzibą w Deerfield, Illinois. Zajmowane przez niego stanowiska to m.in. wiceprezes ds. finansów na Amerykę Łacińską, wiceprezes ds. finansów międzynarodowych oraz wiceprezes ds. finansów obu Ameryk. Jest bliskim przyjacielem swego poprzednika, o. ks. Juana Antonio Guerrero Alvesa jezuity.

Reklama

Konstytucja Apostolska Praedicate Evangelium postanawia, że Komisja do Spraw Zastrzeżonych jest odpowiedzialna za:

1) zezwalanie na każdą czynność prawną, gospodarczą lub finansową, która ze względu na większe dobro Kościoła lub osób powinna być objęta tajemnicą i wyłączona spod kontroli i nadzoru właściwych organów;

2) kontrolowanie umów Stolicy Świętej, które zgodnie z prawem wymagają poufności, oraz ich nadzorowanie.

Reklama

Ponadto Komisja, zgodnie z własnym statutem, składa się z kilku członków mianowanych na pięć lat przez Biskupa Rzymskiego. Zarządza nią przewodniczący, którego wspiera sekretarz.

Przewodniczącym ustanowionej 5 października 2020 roku Komisji ds. Zastrzeżonych jest prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, kard. Kevin Farrell. Sekretarzem papież mianował wówczas abp. Filippo Iannone OCarm – przewodniczącego Dykasterii do spraw Tekstów Prawnych. Jego członkami zostali – przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego kard. Fernando Vérgez Alzaga, przewodniczący Administracji Dóbr Stolic Apostolskiej (APSA) bp Nunzio Galantino . Obecnie Maximino Caballero Ledo zastępuje swojego poprzednika, ks. Juana Antonio Guerrero Alvesa SJ.

KAI, pa/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę