Nasze projekty

Prezydent Duda po pogrzebie Benedykta XVI: Jego odejście jest dla Kościoła wielką stratą

"Bardzo dziękuję wszystkim Polakom, że tu przybyli i tym, którzy w tych chwilach pożegnania z Ojcem Świętym byli duchem czy też przed telewizorami. To był ważny moment, bo to była ważna postać dla Kościoła katolickiego" - powiedział prezydent Andrzej Duda po uroczystościach pogrzebowych papieża seniora Benedykta XVI w Watykanie.

Kancelaria Prezydenta/Twitter.com

Prezydent podkreślił, że „Benedykt XVI był dla Polaków z całą pewnością, zaraz po naszym Ojcu Świętym Janie Pawle II, postacią bardzo ważną w świecie Kościoła katolickiego”. Przypomniał, że następca Jana Pawła II na tronie Piotrowym przybył do Polski z pielgrzymką w 2006 r., krótko po swoim wyborze na papieża, „z bardzo mocnym wtedy przesłaniem: 'Trwajcie mocni w wierze'”.

Zgromadził wtedy tłumy naszych rodaków, którzy przychodzili się modlić bardzo często ze łzami w oczach, wspominając Jana Pawła II i tamten wielki pontyfikat. Ale Benedykt XVI przybywał także jako przyjaciel Jana Pawła II, jako jego bliski współpracownik; ktoś, kto w jakimś sensie czuł w sobie wewnętrzną potrzebę kontynuacji tego wielkiego dzieła, jakie Jan Paweł II realizował – powiedział prezydent.

Dlatego jesteśmy dziś w Rzymie, byliśmy na uroczystościach pogrzebowych Ojca Świętego, razem z panem premierem, przedstawicielami naszego parlamentu – dodał prezydent.

Reklama

„Jego odejście jest z pewnością dla Kościoła wielką stratą”

Andrzej Duda podkreślił, że na uroczystości pogrzebowe papieża seniora do Watykanu przybyło wielu Polaków „po to właśnie, aby mu oddać hołd i w jakimś sensie także mu podziękować choćby poprzez tą obecność, ale oczywiście przede wszystkim modlitwę za jego duszę”.

Bardzo dziękuję wszystkim, że tu przybyli i tym, którzy w tych chwilach pożegnania z Ojcem Świętym byli duchem czy też przed telewizorami. To był ważny moment, bo to była ważna postać dla Kościoła katolickiego. Papież, który zostawił po całym swoim życiu i posłudze duszpasterskiej niezwykle ważne dzieło. Był wielkim myślicielem, teologiem, filozofem, twórcą wielu dzieł dotyczących teologii i nauki Kościoła, z pewnością jedną najważniejszych osób Kościoła ostatnich dziesięcioleci. Jego odejście jest z pewnością dla Kościoła wielką stratą – dodał Andrzej Duda.

Reklama

Prezydent, wspominając pielgrzymkę Benedykta XVI do Polski, zaapelował też, aby upamiętnić w kraju miejsca wizyty papieża tam, gdzie to się jeszcze nie stało. Żeby był ten ślad jego obecności bardzo wtedy dla nas ważnej. Myślę, że bardzo ciepły stosunek Ojca Świętego do Polaków i do Polski zasługuje na to, aby takie upamiętnienia, tam gdzie jeszcze ich nie ma, stworzyć – powiedział Andrzej Duda.

W pogrzebie papieża seniora wzięły udział liczne delegacje

Benedykt XVI zmarł 31 grudnia. Mszę św. pogrzebową papieża seniora pod przewodnictwem papieża Franciszka koncelebrowało 120 kardynałów, ponad 400 biskupów i 3700 kapłanów z całego świata.

Reklama

W pogrzebie uczestniczyło kilkunastu polskich biskupów, m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, prymas Polski abp Wojciech Polak i metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

W ostatnim pożegnaniu kard. Josepha Ratzingera wzięły udział liczne delegacje, w tym prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich oraz innych wspólnot religijnych. Benedykt XVI spoczął w Grotach Watykańskich, czyli w podziemiach bazyliki św. Piotra w Watykanie.

KAI, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę