Papież: wojna jest straszna, ale nie wolno nam się poddawać

"Pokój między ludźmi to istotne dobro, o które trzeba usilnie zabiegać i żarliwie modlić się o nie do Boga" - powiedział papież Franciszek na audiencji dla Europejskiego Instytutu Studiów Międzynarodowych.

Fot. influenzando/Cathopic

Każda wojna pozostawia świat w gorszej sytuacji, niż go zastała. Wojna jest porażką polityki i ludzkości, haniebną kapitulacją, porażką w obliczu sił zła – przypomniał papież na audiencji dla Europejskiego Instytutu Studiów Międzynarodowych. Jak podkreślił Franciszek, nieustannie należy zabiegać o pokój, pamiętając, że to trudne, bo człowiek spontanicznie chwyta za kamień, wypowiada wojnę.

Odchodząc od przygotowanego wcześniej tekstu, Franciszek ponownie podzielił się swymi refleksjami z odwiedzin na cmentarzach wojskowych z pierwszej i drugiej wojny światowej. Podkreślił, że te miejsca powinny być dla nas szkołą życia. Tymczasem ludzkość pozostaje zorientowana na zniszczenie, największe środki przeznacza na zbrojenia. Kościół natomiast głosi pokój, który Pan Jezus obiecał swym uczniom.

Taki pokój nie tylko przewyższa to, co możemy osiągnąć za pomocą czysto ludzkich środków, ale także stawia przed nami wyzwanie, aby nie opierał się on jedynie na równowadze sił lub na tłumieniu słusznych żądań najmniej uprzywilejowanych. Niemniej jednak pokój między ludźmi to istotne dobro, o które trzeba usilnie zabiegać i żarliwie modlić się o nie do Boga. (…) Wojna jest straszna. Nie wolno nam się jednak poddawać: z popiołów, które dziś widzimy, może wykiełkować coś nowego, z tej porażki możemy wyciągnąć lekcję życia. (…) A to, co wygląda na klęskę i nas zawstydza, może, jak skandal krzyża, stać się zwycięstwem. Jak? Jeśli poprzez naszą modlitwę i naszą pracę będziemy w stanie dostarczyć rozwiązań, jednoczyć wole, dać świadectwo, że miłość, braterstwo, a także prawdziwy humanizm zrodzony z wiary, przezwyciężają nienawiść, odrzucenie oraz brutalność – podkreślił Ojciec Święty.

Reklama

KAI, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę