Nasze projekty

Papież przyjął nowego ambasadora Polski przy Watykanie. „Mogliśmy wymienić się opiniami, porozmawiać o tym, co nas otacza”

Przyjmując nowego ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej papież Franciszek wyraził wdzięczność dla Polaków za ich otwartość na uchodźców z Ukrainy. Adam Kwiatkowski złożył dziś na ręce Ojca Świętego listy uwierzytelniające i rozpoczął swoją misję przy Watykanie. Jak wyznał, rozmawiając z papieżem podkreślił, że wszystkie drogi do Kijowa prowadzą przez Polskę.

fot. Vatican News/twitter.com

Dziś rano w Pałacu Apostolskim w Watykanie papież Franciszek przyjął na audiencji Adama Kwiatkowskiego, ambasadora Polski przy Stolicy Apostolskiej, z okazji wręczenia listów uwierzytelniających. Poinformowało o tym Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Mogliśmy wymienić się opiniami, porozmawiać o tym, co nas otacza, o sprawach Ukrainy, o sprawach Polski. Ojciec Święty wyraził wielką wdzięczność całej Polsce, wszystkim naszym obywatelom. Powiedział, że z podziwem patrzy na to, jak Polacy otworzyli się na trudną sytuację naszych sąsiadów, Ukraińców, którzy musieli opuszczać swoje domu, uciekać z Ukrainy. Stwierdził, że jest pod wielkim wrażeniem, iż tak wielu z nich jest w Polsce, znalazło tutaj schronienie i że tak naprawdę w Polsce nie ma żadnych obozów dla uchodźców. Mówił o tym, że Polacy mogą być z siebie dumni. Przekazał też wyrazy uznania. Później te same słowa padły ze strony księdza kardynała Pietro Parolina – powiedział dziennikarzom ambasador Kwiatkowski, który po spotkaniu z papieżem rozmawiał także z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej.

Kiedy rozmawialiśmy o Ukrainie, mówiłem Ojcu Świętemu, że wszystkie drogi do Kijowa prowadzą przez Polskę – dodał przedstawiciel Polski przy Stolicy Apostolskiej. Ambasador Kwiatkowski zaznaczył, że dla wszystkich przywódców całego świata, zarówno politycznych jak i religijnych, wyzwaniem jest szukanie drogi do tego, by mógł tam być osiągnięty pokój, by nie ginęli ludzie. Podkreślił, że Polska wspiera suwerenność i niepodległość Ukrainy i o tym też mówił Ojcu Świętemu.

Innym tematem poruszanym przez niego w rozmowie były przygotowania do Roku Jubileuszowego 2025, kiedy do Wiecznego Miasta ściągną pielgrzymi z całego świata, w tym z Polski.

Nowy przedstawiciel Rzeczpospolitej Polskiej przy Watykanie podkreślił też osobiste wzruszenie związane z możliwością pomodlenia się rano przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice watykańskiej.

Reklama

Adam Kwiatkowski jest siódmym przedstawicielem Polski przy Stolicy Apostolskiej po 1989 roku

Adam Kwiatkowski, był do niedawna sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Urodził się 7 grudnia 1972 roku w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1994–2006 był radnym dzielnicy Praga–Południe, a w latach 2006–2011 radnym m. st. Warszawy. Przewodniczył Komisji Ochrony Środowiska, zasiadał także w Komisji Budżetu i Finansów oraz Komisji Pomocy Społecznej i Przeciwdziałania Patologiom.

Był Dyrektorem Departamentu Strategii, Rozwoju Regionalnego i Funduszy Strukturalnych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego (2003), wiceprezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (2004–2006), a także doradcą premiera Jarosława Kaczyńskiego ds. funduszy Unii Europejskiej oraz Sekretarzem Komitetu Monitorującego ds. Wykorzystania Funduszy ze środków Unii Europejskiej (2006–2007). W Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego był odpowiedzialny m.in. za przygotowywanie wizyt i spotkań prezydenta. Jest jednym z założycieli Ruchu Społecznego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W wyborach w 2011 roku został wybrany posłem na Sejm RP. Zasiadał w Komisji Łączności z Polakami za Granicą i Komisji Finansów Publicznych oraz przewodniczył pracom Zespołu ds. Obrony Wolności Słowa.

7 sierpnia 2015 r. został powołany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę na stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Od 7 sierpnia 2015 r. do 3 kwietnia 2017 r. pełnił funkcję szefa Gabinetu Prezydenta RP. Wiele lat współpracował z Akademią Leona Koźmińskiego, w której wykładał przedsiębiorczość społeczności lokalnych. Z zamiłowania jest narciarzem i podróżnikiem. W wolnych chwilach gra w tenisa i jeździ na rowerze z żoną Ulą. Jest szczęśliwym ojcem dwóch synów – Szymona i Stefana oraz córki Kingi.

Reklama

Adam Kwiatkowski jest siódmym przedstawicielem Polski przy Stolicy Apostolskiej po 1989 roku. Wcześniej byli to Jerzy Kuberski (1989–1990); Henryk Kupiszewski (1990–1994); Stefan Frankiewicz (1995–2001); Hanna Suchocka (2001–2013); Piotr Nowina-Konopka (2013–2016) i Janusz Kotański (2016-2022).

KAI, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę