Nasze projekty

Papież przerwał swoje przemówienie. „Rzeczywistość przemawia lepiej niż idee”

Papież spotkał się dziś z przedstawicielami Uniamo – Włoskiej Federacji „Rzadkie Choroby”. W pewnym momencie, kiedy przemawiał podeszły do niego niektóre z zebranych dzieci. "Prawdziwą mowę wygłosili dziś oni, podchodząc z całą naturalnością, dając z siebie to, co najlepsze" - powiedział papież Franciszek.

fot. Bob Wilson/cathopic.com

Siłą stowarzyszeń jest właśnie to: „umiejętność udzielenia głosu wielu, którzy sami z siebie nie potrafili stać się słyszalni, i w taki sposób ujawnianie potrzeby” – takie przesłanie przekazał Ojciec Święty przedstawicielom Uniamo – Włoskiej Federacji „Rzadkie Choroby”. Franciszek podkreślił wartość bycia przestrzenią do dzielenia się dla ludzi znoszących ciężar cierpień swoich lub swoich bliskich. Wtedy niektóre z zebranych dzieci zaczęły spontanicznie podchodzić do papieża.

Ojciec Święty przerwał swoją wypowiedź i wszedł w interakcję z najmłodszymi. Następnie zwrócił się do wszystkich zgromadzonych, wskazując, że to wydarzenie stanowi najdosadniejsze możliwe kazanie, jakie mógłby wygłosić.

Reklama

Czasem przygotowujemy rzeczy do powiedzenia i mamy różne pomysły, ale rzeczywistość przemawia lepiej niż idee. Prawdziwą mowę wygłosili dziś oni, podchodząc z całą naturalnością, dając z siebie to, co najlepsze: uśmiech, ciekawość, wyciągając rękę po różaniec. Nie są głupcami. Żaden z nich. Wiedzą, jak to dobrze zrobić. Taki otrzymaliśmy dzisiaj przekaz – zauważył papież.

Dlatego pomyślałem: «[Powinienem] mówić dalej po tym żywym kazaniu?». Nie ma sensu. Przekażę tekst przesłania pani przewodniczącej i w ten sposób ona go ogłosi, a potem, po błogosławieństwie, pozdrowię każdego i każdą z was. Tutaj [na kartkach] macie tekst, który chciałem powiedzieć. Ale prawdziwym kazaniem było to, co pokazali nam oni: ze swoimi ograniczeniami, ze swoimi chorobami dali nam do zrozumienia, że zawsze jest możliwość rozwoju i pójścia do przodu. Dziękuję wam za to. To był prezent dla was: zobaczyć, jak te dzieci podeszły – dodał.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę