Nasze projekty

Papież: prośmy nowonarodzonego Jezusa o nowość serca zdolnego do przebaczenia

"Prośmy nowonarodzonego Jezusa o nowość serca zdolnego do przebaczenia: siłę do modlitwy za tych, którzy wyrządzili nam zło i do podjęcia kroków otwartości i pojednania" - wskazał papież w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” w drugi dzień Bożego Narodzenia - święto św. Szczepana.

fot. Vatican News/Youtube.com

Na wstępie Ojciec Święty zauważył, że liturgia oktawy Bożego Narodzenia chce nas oderwać od świata świateł, obiadów i prezentów. Bowiem Boże Narodzenie to nie bajka o narodzinach króla, lecz przyjście Zbawiciela, który wybawia nas od zła, biorąc na siebie nasze zło: egoizm, grzech, śmierć. A najbardziej do Niego podobni są męczennicy – świadkowie ukazujący swoim życiem Jezusa.

Franciszek przypomniał, że dziś modlimy się za tych prześladowanych braci i siostry, którzy dają świadectwo o Chrystusie. Jednocześnie zachęcił do zastanowienia się, czy dajemy świadectwo.

„Zastanówmy się nad naszą zdolnością do przebaczania”

Papież zwrócił uwagę, że Szczepan był jednym z siedmiu diakonów, których wspólnota jerozolimska wyświęciła, by obsługiwali stoły, dla posługi charytatywnej (por. 6, 1-6). Oznacza to, że jego pierwsze świadectwo nie zostało złożone słowami, lecz poprzez miłość, z jaką służył najbardziej potrzebującym. Ponadto Szczepan dzielił się swoją wiarą z tymi, których spotykał. Jednak jego największym świadectwem jest to, „że umiał łączyć miłosierdzie i przepowiadanie. Zostawił nam je w chwili śmierci, kiedy za przykładem Jezusa przebaczył swoim zabójcom (por. w. 60; Łk 23,34)” – podkreślił Ojciec Święty.

Reklama

Dodał, że to właśnie przebaczenie mówi, czy rzeczywiście wypełniamy miłosierdzie wobec innych i czy żyjemy Słowem Jezusa. Zastanówmy się nad naszą zdolnością do przebaczania, w tych dniach, kiedy być może spotkamy, pośród wielu innych, pewne osoby, z którymi się nie dogadaliśmy, które nas skrzywdziły, z którymi nigdy nie naprawiliśmy relacji. Prośmy nowonarodzonego Jezusa o nowość serca zdolnego do przebaczenia: siłę do modlitwy za tych, którzy wyrządzili nam zło i do podjęcia kroków otwartości i pojednania – zachęcił Franciszek przed odmówieniem modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniem apostolskiego błogosławieństwa.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę