Nasze projekty

Nowa książka Benedykta XVI. Postawił warunek, kiedy ma być wydana

20 stycznia ma się ukazać we Włoszech zbiór kilkunastu tekstów, w tym niektórych dotąd niepublikowanych, w którym zebrano ostatnie refleksje teologiczne Benedykta XVI. Zgodnie z warunkiem papieża seniora, książka ukazuje się dopiero po jego śmierci.

fot. Episkopat/Flickr

Refleksje dotyczą celibatu kapłańskiego, dialogu islamsko-chrześcijańskiego czy nietolerancji wobec religii katolickiej -poinformowało wydawnictwo Mondadori. Większość tekstów powstała ok. 2018 r., ostatni w 2022 r. Książka nosi tytuł „Che cos’è il cristianesimo. Quasi un testamento spirituale” – „Duchowy prawie-testament”,

Publikację swoich ostatnich pism papież senior w 2019 r. powierzył jednemu z bliskich przyjaciół, włoskiemu teologowi Elio Guerriero, dyrektorowi czasopisma „Communio” . Na potrzeby książki Benedykt zrewidował i uzupełnił także niektóre starsze teksty. Nad projektem czuwał także prywatny sekretarz Benedykta XVI, arcybiskup Georg Gänswein.

„Benedykt XVI opisuje, jak bardzo był wyczerpany po rezygnacji z kontynuowania Posługi Piotrowej”

Guerriero ujawnił, że Benedykt postawił warunek, iż książka może zostać wydana po jego śmierci. „Ze swojej strony nie chcę już nic publikować w moim życiu. Wściekłość środowisk przeciwko mnie w Niemczech jest tak silna, że pojawienie się jakichkolwiek moich słów natychmiast wywołuje z ich strony morderczy szum. Sobie i chrześcijaństwu chcę tego oszczędzić” – zacytował autora wydawca. Spełnione też zostało kolejne życzenie papieża z Niemiec, aby pierwsze wydanie książki ukazało się w języku włoskim.

Reklama

W przedmowie napisanej 1 maja 2022 roku Benedykt XVI opisuje, jak bardzo był wyczerpany po rezygnacji z kontynuowania Posługi Piotrowej w 2013 roku. Przyznał, że pracę teologiczną wznawiał powoli dopiero po wyborze Franciszka. Wszystkie zebrane w książce pisma powstały w klasztorze „Mater Ecclesiae” w Ogrodach Watykańskich, gdzie zamieszkał po rezygnacji.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę