Kolejna podróż papieża w tym roku. We wrześniu odwiedzi Kazachstan

"Kazachstan z zadowoleniem przyjmuje decyzję Papieża Franciszka o udziale w VII Kongresie Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych, który odbędzie się w Nur-Sułtan we wrześniu 2022 roku" – czytamy we wspólnym komunikacie watykańsko-kazachskim z okazji 30 rocznicy ustanowienia stosunków dyplomatycznych. Na razie nie są znane szczegóły papieskiej wizyty.

fot. Luis Ángel Espinosa, LC/cathopic.com

Sama rocznica przypada 17 października 2022 r., a w komunikacie przypomniano, że w okresie minionych 30 lat Stolica Apostolska i Kazachstan rozwijały przyjacielskie więzi i wielopłaszczyznową współpracę. „Kazachstan podziela globalną wizję Kościoła katolickiego, opartą na ideałach dobra, sprawiedliwości, solidarności i współczucia. Kościół katolicki z zadowoleniem przyjmuje rolę Kazachstanu w promowaniu dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego” – stwierdzano w dokumencie.

Przypomniano, że w 1998 r. Kazachstan, jako pierwszy kraj w Azji Środkowej, podpisał Umowę o wzajemnych stosunkach ze Stolicą Apostolską, zaś w roku 2001 kraj ten odwiedził papież Jan Paweł II.

Ta współpraca jest kontynuowana, a dowodem tego jest podpisana w czasie obecnej wizyty w Watykanie w dniach 30-31 maja 2022 r wicepremiera i ministra spraw zagranicznych Kazachstanu Mukhtara Tileuberdi protokołu ustaleń między Uniwersyteckim Centrum Medycznym Kazachstanu a szpitalem Bambino Gesù oraz protokołu ustaleń między Instytutem Studiów Wschodnich im. R.B. Sulejmanowa a Biblioteką Watykańską. Ponadto Stolica Apostolska i Rząd Kazachstanu oczekują podpisania porozumienia w sprawie przyznawania wiz i pozwoleń na pobyt członkom Kościoła katolickiego.

Reklama
Reklama

Papież weźmie udział w w VII Kongresie Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych

„Stolica Apostolska i Republika Kazachstanu zgadzają się, że kultura dialogu musi być jedną z podstawowych wartości współczesnego świata. Kontynuacja pokojowego współistnienia w obliczu współczesnych wyzwań jest możliwa do osiągnięcia jedynie poprzez integrujący i wszechstronny dialog. Dlatego Kazachstan z zadowoleniem przyjmuje decyzję Papieża Franciszka o udziale w VII Kongresie Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych, który odbędzie się w Nur-Sułtan we wrześniu 2022 roku, zgodnie z ustaleniami poczynionymi podczas rozmów na wysokim szczeblu między Prezydentem Kazachstanu Jego Ekscelencją Kassymem-Jomartem Tokajewem a Papieżem 11 kwietnia 2022 roku. Zarówno Stolica Apostolska, jak i Kazachstan liczą na owocną współpracę w nadchodzących latach” – stwierdza komunikat watykańsko-kazachski.

KAI, pa/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę