Franciszek zachęca katolików i zielonoświątkowców do wspólnych działań na rzecz ewangelizacji

"W taki sposób, dając świadectwo modlitwie Pana, aby wszyscy byli jedno, będziecie mogli wspierać naszych braci i siostry" - podkreślił papież Franciszek w specjalnym przesłaniu.

fot. Cathopic

Z okazji 50. rocznicy nawiązania międzynarodowego dialogu pomiędzy Kościołami katolickim i pentekostalnymi, papież Franciszek zaapelował o odnowienie wspólnych wysiłków na rzecz głoszenia Ewangelii. Napisał o tym w przesłaniu, skierowanym do obradującej w Watykanie Komisji ds. Dialogu Katolicko-Zielonoświątkowego.

W krótkim przesłaniu papież Franciszek przypomniał, że przez ostatnie 50 lat komisja ta, dzięki dialogowi i refleksji, wspólnie działała na rzecz zacieśniania „więzi przyjaźni, solidarności i wzajemnego zrozumienia” pomiędzy wspólnotami katolickimi i zielonoświątkowymi.

„Mam nadzieję, że ta ważna rocznica umocni te więzi i odnowi wasz zapał do głoszenia, jako uczniowie misjonarze, radości Ewangelii w kościelnej wspólnocie i w całym społeczeństwie” – napisał papież. „W taki sposób, dając świadectwo modlitwie Pana, aby wszyscy byli jedno (Por. J 17,21), będziecie mogli wspierać naszych braci i siostry, aby w swych sercach i życiu doświadczali oni przemieniającej mocy Bożych miłości, miłosierdzia i łaski.”

Reklama
Reklama

Międzynarodowy Dialog Katolicko-Pentekostalny ustanowiono w roku 1972, a członkowie powołanej w tym celu komisji obradują w Rzymie w dniach 8-14 lipca. Celem inicjatywy jest promowanie wzajemnego zrozumienia i przezwyciężania uprzedzeń między katolikami i zielonoświątkowcami, a do 1996 roku była jedyną tego typu międzynarodową inicjatywą prowadzoną przez przedstawicieli zielonoświątkowców wraz z inną wspólnotą chrześcijańską. Jednym z jego twórców był południowoafrykański pastor David du Plessis, który uczestniczył w trzeciej sesji Soboru Watykańskiego II jako gość ówczesnego Sekretariatu ds. Jedności Chrześcijan i który uznawany jest za jednego z promotorów ruchów charyzmatycznych.

Obecnie, działaniami tymi, prowadzonymi pod auspicjami Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kierują prof. Cecil M. Robeck i bp Joseph Bambera, z diecezji Scranton w Stanach Zjednoczonych, przy wsparciu pastora Davida Cole, przewodniczącego Komisji ds. Jedności Chrześcijan Kościołów Zielonoświątkowych i Charyzmatycznych Ameryki Północnej, USA, oraz bp Juan Usmy Gómeza z watykańskiej dykasterii.

kh, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę