Franciszek: wojna to szaleństwo, płacą za nią niewinni ludzie

"Pomyślmy o tej rzeczywistości i powiedzmy jeden drugiemu: że wojna to szaleństwo, a ci którzy zarabiają na wojnie i na handlu bronią są przestępcami, zabijającymi ludzkość" - powiedział papież Franciszek, ponawiając apel o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie.

FOT. BENHUR ARCAYAN/WIKIPEDIA.COM

Na zakończenie audiencji ogólnej papież Franciszek przypomniał, że dokładnie pół roku temu zaczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Dzisiaj szczególnie, w sześć miesięcy od rozpoczęcia wojny myślimy o Ukrainie i Rosji. Obydwa te kraje poświęciłem Niepokalanemu Sercu Maryi, aby spojrzała na te dwa umiłowane kraje. Aby spojrzała na Ukrainę, spojrzała na Rosję i aby przyniosła nam pokój – powiedział.

„Osierocenie nie ma narodowości”

Ponawiam zachętę, aby błagać Pana o pokój dla umiłowanego narodu ukraińskiego, który już od sześciu miesięcy doznaje okropieństw wojny. Niech zostaną podjęte konkretne kroki w celu zakończenia wojny, aby zażegnać ryzyko katastrofy nuklearnej. Leży mi na sercu los więźniów, zwłaszcza tych, którzy znajdują się w trudnych warunkach i proszę odpowiedzialne władze, aby podjęły działania na rzecz ich uwolnienia. Myślę też o dzieciach. Jakże wiele zabitych. Ponadto jakże wiele stało się uchodźcami. Sporo z nich jest tutaj. Wiele rannych. Jakie wiele dzieci ukraińskich i rosyjskich dzieci stało się sierotami. Osierocenie nie ma narodowości. Straciły swoich ojców lub matki, niezależnie od tego, czy są Rosjanami czy Ukraińcami – mówił papież.

„Niewinni ludzie płacą za wojnę”

Zapewnił, że myśli o okrucieństwie, że tak „wielu niewinnych ludzi płaci za szaleństwo, szaleństwo wszystkich stron”. Bo wojna to szaleństwo i nikt kto prowadzi wojnę nie może powiedzieć: nie jestem szalony. Szaleństwo wojny. Myślę o tej biednej dziewczynie, która została zabita przez bombę umieszczoną pod siedzeniem samochodu w Moskwie. Niewinni ludzie płacą za wojnę – mówił, odnosząc się do śmierci Darii Duginy, córki ideologa Kremla i doradcy prezydenta Rosji Władimira Putina, Aleksandra Dugina.

Reklama
Reklama

Pomyślmy o tej rzeczywistości i powiedzmy jeden drugiemu: że wojna to szaleństwo, a ci którzy zarabiają na wojnie i na handlu bronią są przestępcami, zabijającymi ludzkość – podkreślił Franciszek.

Zaapelował, aby myśleć także o innych krajach od dawna są ogarniętych wojną. Od ponad 10 lat trwa wojna w Syrii. Pomyślmy o wojnie w Jemenie, gdzie jakże wiele dzieci cierpi głód, pomyślmy o grupie etnicznej Rohindża, którzy przemierzają świat domagając się sprawiedliwości, bo zostali przepędzeni ze swojej ziemi. Dzisiaj szczególnie, w sześć miesięcy od rozpoczęcia wojny myślimy o Ukrainie i Rosji. Obydwa te kraje poświęciłem Niepokalanemu Sercu Maryi, aby spojrzała na te dwa umiłowane kraje. Aby spojrzała na Ukrainę, spojrzała na Rosję i aby przyniosła nam pokój. Potrzebujemy pokoju – powiedział papież.

kh, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę