Nasze projekty

Franciszek opowiedział w jakiej sytuacji mógłby ustąpić z urzędu. „Proszę – krzyczcie na czas”

"Zmęczenie, które nie pozwala zobaczyć dobrze rzeczy, brak jasności, umiejętności oceny sytuacji, także może problem fizyczny" -to wymienił papież Franciszek jako ewentualne powody swojej rezygnacji. W najnowszym wywiadzie wspomniał także o obecnym stanie swojego zdrowia.

fot. Calixto N. Llanes/Juventud Rebelde (CUBA)/Flickr

Niedawno papież Franciszek udzielił wywiadu dla włoskojęzycznej telewizji szwajcarskiej Rsi. W piątek jego wypowiedzi z tej rozmowy przytaczają włoskie gazety „Corriere della Sera”, „La Repubblica” i „La Stampa”.

Papież Franciszek został zapytany między innymi o podsumowanie swojego pontyfikatu, gdyż 13 marca przypada 10. rocznica wyboru go na następcę świętego Piotra. 86-letni papież przyznał, że czuje się coraz słabszy, a jego niedyspozycja związana z kolanem znacznie na niego wpłynęła. „Jestem stary. Mam mniejszą wytrzymałość fizyczną. Problem z kolanem to było fizyczne upokorzenie, chociaż teraz dobrze się już leczy” – podkreślił.

„Kontynuuj, jest dobrze”

Zapytany o powody swojej ewentualnej rezygnacji w przyszłości, wymienił kilka przyczyn, które mogłyby wpłynąć. Są to między innymi: „Zmęczenie, które nie pozwala zobaczyć dobrze rzeczy, brak jasności, umiejętności oceny sytuacji, także może problem fizyczny”.

Reklama

Dodał również, że w tych sprawach zawsze konsultuje się z innymi i słucha rad. Pyta osób, które go dobrze znają czy „niektórych inteligentnych kardynałów”. „Mówią mi prawdę: kontynuuj, jest dobrze”- powiedział. „Ale proszę – krzyczcie na czas” – podkreślił papież Franciszek.

Kiedy został zapytany o to, czego najbardziej mu brakuje z życia przed wyborem na papieża, odparł, że „spacerowania, chodzenia po ulicach. Dużo chodziłem. Jeździłem metrem, autobusem, zawsze z ludźmi”.

W wywiadzie Franciszek odniósł się także do ewentualnych rozmów z Rosją, sytuacji w Europie czy osób ubogich.

Reklama

pa, pap/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę