Nasze projekty

Franciszek: Oby Pan dał nam mnichów i mniszki, którzy swoim wstawiennictwem prowadzą Kościół

"Serce mnichów i mniszek to serce, które odbiera jak antena, odbiera to, co dzieje się w świecie i modli się i wstawia się za to. W ten sposób żyją w jedności z Panem i ze wszystkimi" - mówił papież Franciszek podczas środowej audiencji ogólnej.

fot. Vatican News/Youtube.com

Franciszek podkreślił znaczenie modlitewnego wsparcia dzieła ewangelizacji, co doskonale rozumiała św. Teresa od Dzieciątka Jezus karmelitanka – patronka misji i także Doktor Kościoła, która mówiła: „W sercu Kościoła, mojej Matki, ja będę miłością”. Podobnie czynił św. Grzegorz z Nareku, który niemal całe swe życie spędził w klasztorze, a jego Księga śpiewów żałobliwych jest szczytowym osiągnięciem ormiańskiej literatury i duchowości. Mnisi i mniszki żyjący kontemplacją zakonnicy to ludzie, którzy modlą się, pracują, modlą się w milczeniu za cały Kościół. I to jest miłość: to jest miłość wyrażona przez modlitwę za Kościół, pracę dla Kościoła, w klasztorach – powiedział papież.

Wskazując na św. Grzegorza z Nareku, podkreślił również, że ten święty Kościoła katolickiego i Kościoła ormiańskiego wyrażał powszechną solidarność, żyjąc w jedności ze wszystkimi i dla wszystkich błagając o miłosierdzie. Najbardziej uderza w nim uniwersalna solidarność, której jest wyrazicielem. A między mnichami i mniszkami istnieje powszechna solidarność: cokolwiek dzieje się w świecie, znajduje miejsce w ich sercach i modlą się. Serce mnichów i mniszek to serce, które odbiera jak antena, odbiera to, co dzieje się w świecie i modli się i wstawia się za to. W ten sposób żyją w jedności z Panem i ze wszystkimi – podkreślił papież Franciszek.

Przypomniał, że mnisi i mniszki opłakują nasze grzechy i wstawiają się za nami, stanowiąc prawdziwe bogactwo i siłę Kościoła, prowadzącą naprzód lud Boży. Zachęcił do odwiedzenia jednego z klasztorów, gdzie mnisi i mniszki trwają na modlitwie i pracują, zgodnie ze swoją regułą. Oby Pan nam dał nowe klasztory, dał nam mnichów i mniszki, którzy swoim wstawiennictwem prowadzą Kościół – stwierdził Franciszek na zakończenie swej katechezy.

Reklama

KAI, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę