Drewniana szopka i 30-metrowe drzewko staną w tym roku na Placu św. Piotra. 3 grudnia inauguracja

W tym roku na placu św. Piotra w Watykanie stanie szopka w całości wykonana z drewna, która przyjedzie z Sutrio, z północy Włoch. Obok niej znajdzie się świąteczne 30-metrowe drzewko pochodzące z centralnej części Półwyspu Apenińskiego. W Auli Pawła VI ustawiona zostanie również szopka, w tym roku ofiarowana przez rząd Gwatemali.

fot. Cathopic

Szopka, która zostanie ustawiona na Placu Świętego Piotra na Boże Narodzenie 2022 roku, pochodzi z Sutrio, w prowincji Udine z północy Włoch, natomiast majestatyczna 30-metrowa jodła biała (Abies alba) pochodzi z Abruzji, w centralnej części Półwyspu Apenińskiego, a dokładnie z Rosello, małej górskiej wioski liczącej zaledwie 182 mieszkańców – poinformował Gubernatora Państwa Watykańskiego.

W Auli Pawła VI ustawiona zostanie również szopka, w tym roku ofiarowana przez rząd Gwatemali. Tradycyjna inauguracja szopki i zapalenie choinki odbędzie się na placu św. Piotra w sobotę, 3 grudnia, o godz. 17. 00. Ceremonii będzie przewodniczył kardynał Fernando Vérgez Alzaga, przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, w obecności siostry Raffaelli Petrini, sekretarz generalnej tegoż Gubernatoratu. Rano delegacje z Sutrio, Rosello i Gwatemali zostaną przyjęte na audiencji przez papieża Franciszka w celu oficjalnego wręczenia darów – czytamy w komunikacie.

Szopka z Sutrio będzie w całości wykonana z drewna, z półsferą pełniącą rolę Groty, w której będzie wystawiona Święta Rodzina, wokół której zostaną umieszczone postacie naturalnej wielkości. Oprócz postaci z szopki pojawią się też zwykłe postacie wykonujące prace lub czynności symboliczne.

Reklama
Reklama

Drzewko i szopki będą zdobić Watykan do końca okresu Bożego Narodzenia

Jeśli chodzi o srebrną jodłę, pochodzi ona z Rosello, wioski położonej w środkowym biegu rzeki Sangro. Jest to stara wioska o średniowiecznym rodowodzie, która zawdzięcza swe powstanie mnichom benedyktyńskim z opactwa San Giovanni in Verde we wczesnym średniowieczu. Ozdoby choinki, która będzie wystawiona na placu św. Piotra, wykonała młodzież z ośrodka rehabilitacji psychiatrycznej „La Quadrifoglio”.

Drzewko i szopki będą eksponowane do końca okresu Bożego Narodzenia, który zbiega się ze Świętem Chrztu Pańskiego, w niedzielę 8 stycznia 2021 roku – informuje Gubernatorat Państwa Watykańskiego.

Tradycja bożonarodzeniowej choinki na placu św. Piotra jest niedawna, bo zapoczątkowano ją w Watykanie dopiero w 1982 roku, za pontyfikatu św. Jana Pawła II.

Reklama
Reklama

KAI, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę