Ksiądz aresztowany na Białorusi. To nie pierwszy prześladowany duchowny

Od piątku w areszcie tymczasowym w Witebsku przebywa proboszcz tamtejszej parafii Świętego Ducha, ks. Andrzej Waszczuk, salwatorianin - poinformowała inicjatywa „Chrześcijańska wizja dla Białorusi”.

fot. Leider Mendoza / Cathopic

Kapłana zatrzymano w piątek, a po doprowadzeniu na milicję wręczono mu protokół o wszczęciu postępowania z artykułu kodeksu wykroczeń dotyczącego „naruszenia zasad organizacji lub przebiegu imprez masowych”.

Nie wiadomo o jakie wydarzenie konkretnie chodzi, ale możliwe, że duchownego zarzuca się noszenie maski na twarzy, w której miał zdjęcie na portalu społecznościowym.

Na masce widnieje hasło „A country for life”, a taką nazwę nosił też ruch kandydatki na prezydenta Swiatłany Cichanouskiej, która w 2020 roku startowała przeciwko rządzącemu Aleksandrowi Łukaszence.

Reklama
Reklama

Ksiądz otrzymał też wezwanie do sądu, a posiedzenie odbędzie się w przyszłym tygodniu.

To nie pierwszy ksiądz aresztowany na Białorusi

Ks. Waszczuk to kolejny duchowny prześladowany w ostatnim czasie – przypomina portal zerkalo.io. 8 lipca za udostępnianie na Facebooku publikacji „ekstremistycznych mediów” na grzywnę w wysokości 640 rubli (ponad 1200 zł) skazano księdza ze Smorgoń Jauhiena Uczkuronisa.

W maju – również za ekstremizm grzywną ukarano proboszcza z Postaw Andrzeja Bulczaka. Duchowny pochodzący z Polski miał oświadczyć, ze zapłaci, „ale Ukrainie”. Wkrótce potem wrócił do kraju.

Reklama
Reklama

W marcu na sześć dni aresztu skazano katolickiego księdza z Łyntup. Za to, że ks. Alaksandr Baran umieścił na swoim profilu w serwisie społecznościowym biało-czerwono-biały narodowy sztandar Białorusi i flagę Ukrainy.

Z kolei za profilową naklejkę z napisem „Ukraino, wybacz” w marcu skazano na 1600 rubli grzywny grekokatolickiego duchownego z Mohylewa Wasila Jahorawa.

Białoruskie władze tłumią wszelką publiczną krytykę Łukaszenki i jego reżimu. Liczba więźniów politycznych rośnie z tygodnia na tydzień. Białoruska organizacja praw człowieka Vyazna wymienia obecnie 1.260 osób.

Reklama

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę