Nasze projekty

Dziś święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Na Jasnej Górze trwa jeden z najstarszych odpustów

„Urodziny” Matki Bożej, które dziś obchodzimy to jedno z najstarszych chrześcijańskich świąt i jeden z ważniejszych odpustów na Jasnej Górze. Obchody święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny rozpoczęły się tam już wczoraj i potrwają do dzisiejszego wieczora.

fot. TWITTER/JASNA GÓRA

Jasnogórska Bazylika jest pod wezwaniem Narodzenia Maryi. Msza św. odpustowa celebrowana będzie z udziałem częstochowskiej Kapituły Archikatedralnej, obchodzącej tego dnia swoje święto patronalne, o godz. 11.00 w Bazylice. Przewodniczyć jej ma częstochowski biskup pomocniczy Andrzej Przybylski. Uroczystości odpustowe potrwają do wieczora. Tradycyjnie w święto Narodzenia paulińscy bracia i klerycy ponowią zakonną profesję, składając śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

8 września wspominana jest pierwsza papieska koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej z 1717 r., a także rocznica oddania Polski Niepokalanemu Sercu Maryi z 1946 r., której dokonał tu Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa Augusta Hlonda.

„Jeden z najstarszych odpustów jasnogórskich związany jest z dniem koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej”

Jeden z najstarszych odpustów jasnogórskich związany jest z dniem koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej, a więc tego specjalnego daru przypominającego nam o tym, że Maryja jest naszą Królową i tu z Jasnej Góry króluje nam i jest Opiekunką całego Narodu – przypomniał o. Michał Bortnik, rzecznik Jasnej Góry.

To właśnie dziś przypada 305. rocznica papieskiej koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej diademami Klemensa XI. Odbyła się ona na Jasnej Górze 8 września 1717 r. i była wydarzeniem o wyjątkowej randze w dziejach kultu religijnego w Polsce. Uroczystość miała wielkie znaczenie przede wszystkim duchowe, ale także polityczne, patriotyczne, narodowe i społeczne. Akt koronacji dopełnił ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Królową Korony Polskiej dokonane przez króla Jana Kazimierza w 1656 r. Wyjątkowość tego aktu polegała na tym, że to najwyższy autorytet w Kościele, papież przyozdobił Obraz koronami Kapituły Watykańskiej. Była to pierwsza taka koronacja poza Rzymem.

Stąd też święto Narodzenia NMP jest dniem patronalnym Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski. Wczoraj jego członkowie podjęli nocne czuwanie modlitewne.

Reklama

Bractwo powstało z inicjatywy paulinów jako owoc pierwszej papieskiej koronacji Cudownego Obrazu. Zostało reaktywowane w 2013 r. Jego celem jest szerzenie kultu Niepokalanego Serca Maryi i całkowite zawierzenie się Matce Najświętszej.

Tego dnia Prymas Polski kard. August Hlond zawierzył Naród Polski Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny

Dziś przypada także 76. rocznica Aktu Oddania Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny, którego dokonał na Jasnej Górze Prymas Polski kard. August Hlond w obecności Episkopatu Polski i miliona wiernych. Akt ten nawiązywał do ofiarowania świata Niepokalanemu Sercu Maryi, dokonanego przez Piusa XII w 1942 r., którego inspiracją były objawienia fatimskie.

W akcie ślubowania było zobowiązanie dochowania wierności nauce Chrystusa i Kościoła oraz szerzenia Królestwa Bożego na polskiej ziemi. Na tych uroczystościach obecny był ówczesny biskup lubelski Stefan Wyszyński. O wydarzeniu przypomina specjalna tablica z tekstem ślubowania umieszczona przed wejściem do Kaplicy Matki Bożej. Jej fundatorem jest Rodzina Salezjańska, do której należał także kard. August Hlond.

Reklama

KAI, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę