Nasze projekty

Watykan ogłosił temat papieskiego orędzia na Dzień Pokoju

„Dobra polityka służy pokojowi” - to hasło będzie tytułem papieskiego orędzia na 52. Światowy Dzień Pokoju, który będzie obchodzony 1 stycznia 2019 r. Samo orędzie będzie opublikowane 8 grudnia.

Stolica Apostolska ogłaszając temat orędzia opublikowała też do niego komentarz. Czytamy w nim:

Odpowiedzialność polityczna należy do każdego obywatela, a szczególnie do tych, którzy otrzymali mandat, by chronić i zarządzać. Misja ta polega na ochronie prawa i wspieraniu dialogu między przedstawicielami społeczeństwa, między pokoleniami i między kulturami. Nie ma pokoju bez wzajemnego zaufania. A pierwszym warunkiem zaufania jest szacunek dla danego słowa. Zaangażowanie polityczne, będące jednym z najwznioślejszych przejawów miłości prowadzi do troski o przyszłość życia i planety, najmłodszych i najmniejszych, w ich pragnieniu spełnienia.

Kiedy człowiek jest szanowany w swoich prawach – jak przypomina św. Jan XXIII w „Pacem in terris” (1963) – rodzi się w nim poczucie obowiązku poszanowania praw innych osób. Prawa i obowiązki człowieka powiększają świadomość przynależności do tej samej wspólnoty, z innymi i z Bogiem (por. tamże, 45). Jesteśmy zatem wezwani, aby nieść i głosić pokój jako dobą nowinę o takiej przyszłości, w której każda istota żywa będzie szanowana w swej godności i swoich prawach”.

Reklama

Światowy Dzień Pokoju ustanowił św. Paweł VI listem z dnia 8 grudnia 1967 r., skierowanym do wszystkich ludzi dobrej woli, nie tylko katolików. Papież zaproponował, aby na całym świecie początek nowego roku kalendarzowego uczczono jako Dzień Pokoju: „Pragnęlibyśmy, by na początku rachuby kalendarzowej, która mierzy i opisuje wędrówkę życia ludzkiego w czasie, obchody te powtarzały się co roku jako życzenie i obietnica, że pokój ze swą słuszną i dobroczynną równowagą będzie panował nad rozwojem nadchodzących dziejów”. Chociaż inicjatywę papieską poparło wielu polityków, działaczy społecznych, intelektualistów, nie mówiąc o hierarchii i wiernych Kościoła katolickiego, to jednak nie udało się nadać jej charakteru ponadreligjnego i pozostała ona przede wszystkim działaniem wewnątrzkatolickim.

Nie była to zresztą pierwsza inicjatywa pokojowa Kościoła katolickiego i papieży w dziejach. Można wspomnieć m.in. ustanowienie w 1095 r. przez Urbana II (1088-99) tzw. Pokoju Bożego, mającego na celu powstrzymanie ówczesnych władców i rycerstwa, choćby na kilka dni czy tygodni, od nieustannego wojowania. Papież zażądał wówczas, aby nie walczyć w niektóre okresy roku kościelnego (w czasie Adwentu, Wielkiego Postu i w Okresie Wielkanocnym) oraz w niektóre dni tygodnia (od środy do poniedziałku). Z bliższej nam przeszłości należy przypomnieć działania papieży św. Piusa X (1903-1914) i Benedykta XV (1914-1922), aby nie dopuścić do wybuchu I wojny światowej w 1914 r., a gdy już do tego doszło – apele o jak najszybsze jej zakończenie i o ulżenie doli ofiar.

Doniosłym wydarzeniem było ogłoszenie przez św. Jana XXIII w dniu 11 kwietnia 1963 r. encykliki Pacem in terris (Pokój na ziemi) – był to pierwszy oficjalny dokument papieski, skierowany do wszystkich ludzi dobrej woli, niezależnie od ich światopoglądu.

Reklama

Światowy Dzień Pokoju ma co roku swój temat, który wybiera papież. Ojciec Święty kieruje też z tej okazji specjalne orędzie na tematy związane z zagadnieniem pokoju.

KAI/ad

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę