Nasze projekty

Szef watykańskiej dykasterii na szczycie klimatycznym w Paryżu

Człowiekowi nie wolno nadużywać środowiska, a tym bardziej go niszczyć. To stwierdzenie Ojca Świętego z jego wrześniowego wystąpienia w nowojorskiej siedzibie ONZ przypomniał kard. Peter Turkson.

Przemawiając na paryskim szczycie o zmianach klimatycznych przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” zwrócił uwagę, że odbijają się one najbardziej na najuboższych. „Nie możemy pozostać ślepi na poważne szkody, jakie wyrządza się planecie, ani być obojętni na ciężki los milionów ludzi, którzy ponoszą największe brzemię takich zniszczeń” – powiedział w Paryżu szef watykańskiej dykasterii sprawiedliwości i pokoju.

Kard. Turkson przytoczył nauczanie papieża Franciszka z encykliki Laudato si’, a także jego niedawne wypowiedzi o paryskim szczycie klimatycznym. Wskazał na potrzebę nawrócenia ekologicznego. Nawiązując do trudności w osiągnięciu nowego porozumienia klimatycznego zauważył, że mogą one wynikać z braku motywacji etycznych. Jego zdaniem konieczne jest przyjęcie przez wszystkich ram etycznych dobra wspólnego i sprawiedliwości. Przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” zwrócił uwagę, że w przygotowywanym tekście w ogóle nie pojawia się słowo „solidarność”. Przypomniał, że kraje bogate, które najwięcej skorzystały na rozwoju przemysłu, przyczyniły się równocześnie najbardziej do emisji gazów cieplarnianych. Teraz uczciwość wymaga, by dały one większy wkład w rozwiązanie problemów klimatycznych.

Reklama

RV / Paryż

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę