Nasze projekty

Szef ds. Komunikacji Watykanu podał się do dymisji

Mgr Dario Viganò prefekt Sekretariatu ds. Komunikacji podał się 21 marca do dymisji, a papież Franciszek tę rezygnację przyjął - podaje Vatican Insider. Rezygnacja ma związek z tzw. lettergate czyli kontrowersjami dotyczącymi wycięcia fragmentu listu papieża-seniora dotyczącego obrony teologii papieża Franciszka.

Watykańskie media podają, że mgr Viganò pozostanie członkiem Sekretariatu, aby pomóc nowemu prefektowi, który jeszcze nie został ogłoszony.

Nie wyjaśniono jakie były motywy dymisji ks. Viganò, ale media spekulują, że jest ona związana sprawą niepełnej publikacji listu Benedykta z okazji prezentacji serii książek „Teologia papieża Franciszka”.

Na zdjęciu przedstawiającym niepublikowany w całości list papieża-seniora, w którym Benedykt XVI broni teologicznego przygotowania papieża Franciszka, zamazano pewne fragmenty. Sprawę ujawnili dziennikarze agencji AFP, bacznie przyglądając się zdjęciu.

Reklama

Wyjaśniając sprawę Sekretariat ds. Komunikacji zapewnił, że motywem pominięcia tych uwag był poufny charakter listu, a nie jakieś próby cenzury. Aby rozproszyć wszelkie wątpliwości postanowiono obecnie przedstawić list papieża-seniora w jego wersji integralnej.

W swoim liście Benedykt XVI tłumaczył, iż nie jest w stanie napisać więcej na temat wspomnianej serii książek, gdyż ze względu na stan swego zdrowia nie był ich w stanie przeczytać. W sobotę 18 marca ujawniono, że papież-senior wyraził swoje zaskoczenie, iż wśród autorów opublikowanych przez watykańskie wydawnictwo Libreria Editrice Vaticana (LEV) prac znajduje się między innymi niemiecki teolog Peter Hünermann. „W okresie mojego pontyfikatu wyróżniał się on jako przywódca inicjatyw antypapieskich. W znacznym stopniu uczestniczył w opublikowaniu «Kölner Erklärung» (Deklaracji kolońskiej), która w związku z encykliką «Veritatis splendor» złośliwie zaatakowała autorytet nauczycielski papieża, zwłaszcza w odniesieniu do zagadnień teologii moralnej. Również utworzone przez niego «Europaische Theologengesellschaft» było początkowo pomyślane, jako organizacja przeciwstawiająca się nauczaniu papieskiemu. Następnie myślenie kościelne wielu teologów przeszkodziło takiemu ukierunkowaniu, czyniąc tę organizację normalnym narzędziem spotkań między teologami” – napisał Benedykt XVI.

 

Reklama

KAI, ad

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę