Nasze projekty

Polska Msza św. przy grobie św. Jana Pawła II

Abp Stanisław Gądecki przewodniczył dziś rano Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II, w której uczestniczyli polscy delegaci na Synod Biskupów i wielu Polaków przebywających obecnie w Rzymie.

– Wczoraj rozpoczął się nowy synod. On przypomina nam o konieczności modlitwy za młodzież całego świata i temu jest poświęcony – mówił przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas porannej Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II.

W homilii zwrócił uwagę m.in. na wyzwania i znaki współczesnego świata, do których odnosił się w swoim nauczaniu papież Jan Paweł II i którym także dziś Kościół i społeczeństwo stawiają czoła. „Czego się lęka współczesny człowiek?” – pytał metropolita poznański, cytując słowa papieża Polaka. Nawiązując do papieskiej encykliki „Redemptor hominis” mówił m.in. o zagrożeniach będących pochodną pracy umysłowej, dążeń i pragnień człowieka, które w pewien sposób mogą zostać skierowane przeciwko niemu samemu.

„Na tym zdaje się polegać główny rozdział dramatu współczesnej ludzkiej egzystencji w jej najszerszym i najpowszechniejszym wymiarze. Człowiek coraz bardziej bytuje w lęku. Żyje w lęku, że jego wytwory – rzecz jasna nie wszystkie i nie większość, ale niektóre i to właśnie te, które zawierają w sobie szczególną miarę ludzkiej pomysłowości i przedsiębiorczości – mogą zostać obrócone w sposób radykalny przeciwko człowiekowi” – cytował słowa Jana Pawła II abp Gądecki.

Reklama

Hierarcha zwrócił też uwagę, że współczesny świat jest „coraz bogatszy o różne możliwości, uboższy natomiast w zasady. Odkrywamy coraz więcej dróg, którymi moglibyśmy się poruszać, brakuje natomiast na nich zdemontowanych przez nas drogowskazów”. Podkreślał, że ów brak zasad przejawia się m.in. w odrzucaniu obiektywności, stałości, normatywności i normalności. „Nieważnym i zbędnym staje się pytanie o tożsamość człowieka. Nieważnym i zbędnym staje się odwołanie do obiektywnych norm i zasad (…) W świecie postmodernizmu nieważne jest poszanowanie jakichkolwiek prawdziwych autorytetów, zwłaszcza zaś instytucji Kościoła z jego niezależnością od presji opinii światowych” – mówił.

Metropolita poznański zachęcał wiernych do codziennego stawiania sobie pytania o to czy i w jaki sposób tendencje współczesnego świata pomagają człowiekowi w osiąganiu głębszej dojrzałości, świadomości własnej godności i gotowości do niesienia pomocy potrzebującym.

W cotygodniowej porannej Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w kaplicy św. Sebastiana w Bazylice Watykańskiej uczestniczyło ponad 200 polskich pielgrzymów i Polaków mieszkających w Rzymie. Koncelebrowało ją ok. 50 kapłanów, w tym kard. Konrad Krajewski i biskupi uczestniczący w rozpoczętym wczoraj Synodzie Biskupów: abp Stanisław Gądecki, abp Grzegorz Ryś, bp Marek Solarczyk, bp Marian Florczyk, abp Zbigniew Stankiewicz z Łotwy, abp Stanisław Dowlaszewicz z Boliwii i bp Tadeusz Zbigniew Kusy OFM z Republiki Środkowej Afryki. Podczas Mszy św. Polacy modlili się m.in. w intencji rozpoczętego Synodu Biskupów nt. „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania” oraz młodzieży z Polski i świata.

Reklama

KAI/ad

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę