Nasze projekty

Papież: w Piotrze widzialne centrum jedności Kościoła

- Niech dzisiaj nasza Matka, wspiera nas i nam towarzyszy swoim wstawiennictwem, abyśmy w pełni osiągnęli tę jedność i komunię, o którą modlili się i za którą oddali swe życie Chrystus i apostołowie - wzywał Franciszek podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański w Watykanie

Franciszek nawiązał do fragmentu dzisiejszej Ewangelii, w którym św. Piotr na pytanie Jezusa: „A wy za kogo Mnie uważacie?” odpowiedział: „Ty jesteś Mesjaszem, Synem Boga żywego”. „Na ustach Szymona Piotra odnajdują się słowa większe od niego samego, słowa, które nie wypływają z jego zdolności naturalnych, ale są natchnione przez Ojca Niebieskiego, który odsłania przed pierwszym z Dwunastu prawdziwą tożsamość Jezusa: On jest Mesjaszem, Synem posłanym przez Boga, aby zbawić ludzkość. Z tej odpowiedzi Jezus rozumie, że dzięki wierze darowanej przez Ojca istnieje solidna podstawa, na której może zbudować swoją wspólnotę, swój Kościół. Dlatego mówi do Szymona: „Ty jesteś Piotr – Opoka i na tej opoce zbuduję mój Kościół” – wyjaśniał papież.

Reklama

Franciszek zwrócił uwagę, że i dzisiaj Jezus razem z nami chce nadal budować swój Kościół, ten dom o mocnych fundamentach, gdzie nie brakuje jednak pęknięć i który musi być nieustannie naprawiany, tak jak w czasach św. Franciszka z Asyżu. „Z pewnością nie czujemy się skałami, a jedynie małymi kamieniami” – zaznaczył Ojciec Święty i stwierdził, że „wszyscy, bez względu na to, jak mali jesteśmy, staliśmy się `żywymi kamieniami` przez Jego miłość, a więc mamy miejsce i misję w Kościele, który jest wspólnotą życia, uczynioną z bardzo wielu kamieni, każdy z nich inny, które tworzą jedną budowę charakteryzującą się braterstwem i jednością”.

Franciszek przypomniał, że Jezus pragnął dla swego Kościoła widzialnego centrum jedności w Piotrze i tych, którzy staną się jego następcami w tej samej odpowiedzialności prymatu, tych którzy od samego początku byli utożsamiani z Biskupami Rzymu, miasta, w którym Piotr i Paweł złożyli świadectwo krwi.

Reklama

Na zakończenie papież wezwał: „Zawierzmy siebie Maryi, Królowej Apostołów, Matce Kościoła. Ona była w Wieczerniku, obok Piotra, gdy Duch Święty zstąpił na apostołów i pobudził ich, by wyszli i głosili wszystkim, że Jezus jest Panem. Niech dzisiaj nasza Matka, wspiera nas i nam towarzyszy swoim wstawiennictwem, abyśmy w pełni osiągnęli tę jedność i komunię, o którą modlili się i za którą oddali swe życie Chrystus i apostołowie”.

Franciszek solidaryzuje się i modli za muzułmańskich braci z grupy Rohingya

Reklama

„Nadeszły smutne wiadomości o prześladowaniu mniejszości religijnej, naszych braci Rohingya. Chciałbym wyrazić całą moją solidarność wobec nich, A my wszyscy modlimy się do Pana, aby ich ocalił, oraz pobudził ludzi dobrej woli aby spieszyli im z pomocą, aby otrzymali pełne prawa. Módlmy się także za braci Rohingya” – powiedział papież.

Pochodząca z północnej części stanu Arakan w Mianmarze (dawna Birma) muzułmańska grupa etniczna Rohingya od lat jest przez buddyjską większość dyskryminowana i prześladowana z powodu swej wiary i tradycji.


st, tom (KAI) / Watykan

Katolicka Agencja Informacyjna

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę