Nasze projekty

Papież jedzie do Szwecji na jubileusz Reformacji

Papież Franciszek wybiera się do Szwecji, by tam obchodzić 500. rocznicę Reformacji. Ojciec Święty zamierza wziąć udział we wspólnej, katolicko-luterańskiej ceremonii upamiętniającej to wydarzenie, jaka odbędzie się 31 października br. w mieście Lund - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Franciszek będzie drugim papieżem odwiedzającym Szwecję.

Uroczystości, współorganizowanej przez luterański Kościół Szwecji i katolicką diecezję sztokholmską, przewodniczyć będą: papież Franciszek, przewodniczący Światowej Federacji Luterańskiej (LWF) bp Munib A. Younan i sekretarz generalny tej organizacji ks. Martin Junge.

Wspólny komunikat LWF i Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan (PCPCU) informuje, że ceremonia w Lund będzie „antycypacją 500. rocznicy Reformacji”, przypadającej w 2017 r., i podkreśli solidny rozwój stosunków ekumenicznych między katolikami i luteranami, a także fakt wzajemnego obdarowywania się poprzez dialog. W Lundzie zostanie odprawione wspólne nabożeństwo, oparte na właśnie opublikowanym katolicko-luterańskim przewodniku liturgicznym „Common Prayer” (Wspólna modlitwa), przygotowanym przez LWF i PCPCU.

– LWF podchodzi do rocznicy Reformacji w duchu ekumenicznej odpowiedzialności – mówi ks. Junge. Jest on bowiem przekonany, że praca na rzecz pojednania między luteranami i katolikami jest jednocześnie działaniem na rzecz sprawiedliwości, pokoju i pojednania w świecie rozdzieranym konfliktami i przemocą.

Reklama

Ze swej strony kard. Kurt Koch, przewodniczący PCPCU wyjaśnia, że „skupiając się wspólnie na centralnym charakterze pytania o Boga i na podejściu chrystocentrycznym”, luteranie i katolicy będą mogli ekumenicznie upamiętnić Reformację nie w sposób pragmatyczny, lecz z wiarą w Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego.

Kierująca Kościołem Szwecji abp Antje Jackelén wyraziła radość z faktu, że LWF i Kościół katolicki postanowiły upamiętnić Reformację właśnie w Lundzie, a także nadzieję, że obchody te przyczynią się do jedności chrześcijan nie tylko w tym kraju, ale i na całym świecie.

Również katolicki biskup Anders Arborelius ze Sztokholmu uważa, że spotkanie w Lundzie pomoże we wspólnym „dawaniu świadectwa o Jezusie Chrystusie i Jego Ewangelii w naszym zsekularyzowanym świecie”.

Reklama

Wydarzenie w Lundzie będzie też etapem procesu recepcji dokumentu „Od konfliktu do komunii” z 2013 r., będącego owocem dialogu katolicko-luterańskiego. Po raz pierwszy jego uczestnicy na szczeblu międzynarodowym wspólnie opisują historię i przyczyny Reformacji.

W styczniu br. LWF i PCPCU rozesłały do Kościołów członkowskich LWF i katolickich konferencji episkopatu na całym świecie wspomniany przewodnik liturgiczny „Common Prayer”, który ma pomóc we wspólnych obchodach rocznicy Reformacji. Jest on oparty na treści dokumentu „Od konfliktu do komunii” i porusza takie kwestie, jak: dziękczynienie, skrucha, zaangażowanie we wspólne świadectwo, wskazanie „darów Reformacji” oraz prośba o przebaczenie za podziały, które były wynikiem teologicznych dyskusji.

Lund znajduje się w południowo-zachodniej Szwecji, niedaleko Malmö. Miasto słynie z romańskiej katedry, zbudowanej jako katolicka, a od XVI w. luterańskiej.

Reklama

Luteranizm jest najstarszą i najliczniejszą gałęzią protestantyzmu. Jest ich obecnie około 75 mln, z czego ponad 73 mln należy do LWF.


pb (KAI/LWF) / Watykan

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę