Nasze projekty

Papież do Polaków: niech archaniołowie wspierają was w walce

„Niech archaniołowie Michał, Gabriel i Rafał w każdej chwili przypominają nam o obecności Boga, wspierają w walce ze złem, prowadzą nas bezpiecznie po drogach życia” – powiedział Franciszek pozdrawiając dziś Polaków podczas audiencji ogólnej w Watykanie.

„Witam serdecznie obecnych tu Polaków. Jutro w liturgii przypada święto świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. „Są oni duchami służebnymi, posyłanymi na pomoc tym, którzy mają odziedziczyć zbawienie” (Hbr 1,14). Miejmy głębokie poczucie ich niewidzialnej obecności. Prośmy w modlitwie, by w każdej chwili przypominali nam o obecności Boga, wspierali w walce ze złem, prowadzili nas bezpiecznie po drogach życia. Zawierzajmy im samych siebie, naszych bliskich i ważne dla nas sprawy. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus” – powiedział Ojciec Święty do pielgrzymów polskich.

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

„Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią” (Łk 23,34). Oto słowa Chrystusa wypowiedziane na krzyżu. Są one konkretnym aktem przebaczenia. Spójrzmy na ten akt w kontekście reakcji dwóch złoczyńców, których ukrzyżowano wraz z Panem Jezusem. Pierwszy znieważał Go pełen rozpaczy: „Czy Ty nie jesteś Mesjaszem? Wybaw siebie i nas” (Łk 23,39). Jego wyrzut, to wołanie człowieka o ratunek, o uwolnienie od cierpienia, od krzyża, śmierci. Chrystus zbawił nas jednak pozostając właśnie na krzyżu. W ten sposób złożył ofiarę miłości. Bracia i siostry, pragnę powiedzieć chorym przykutym do szpitalnego łóżka, więźniom, tym, którzy doświadczają tragedii wojny, patrzcie z ufnością na krzyż! Chrystus dźwiga go wraz z wami, na nim umiera, daje zbawienie. Warto podkreślić słowa drugiego ze złoczyńców, zwanego „dobrym łotrem”. Wyznaje on ze skruchą swoją winę: my odbieramy słuszną karę za nasze uczynki, ale On nic złego nie uczynił. Błaga: Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa (por. Łk 23, 40-42). Oto lekcja dla każdego z nas, w jaki sposób mamy prosić Boga o przebaczenie. „Dobry łotr”, który powierza się Synowi Bożemu, staje się świadkiem Jego łaski. Usłyszał: „dziś ze Mną będziesz w raju” (w. 43). Pamiętajmy, że my także, wyznając ze skruchą nasze grzechy przed Chrystusem, możemy być pewni słów Jego przebaczenia i spotkania z miłosiernym spojrzeniem Ojca.

Reklama

W dzisiejszej audiencji udział wzięli między innymi: uczniowie i nauczyciele z Gimnazjum Katolickiego im. Świętej Rodziny z Nazaretu w Krakowie; Wspólnota Wiara i Światło „Skrzaty” z Olsztyna; Grupa pielgrzymów – czytelników Katolickiego Tygodnika „Niedziela” z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oraz diecezji legnickiej; pielgrzymi z parafii św. Andrzeja Apostoła z Barczewa (arch. warmińska); Najświętszego Serca Pana Jezusa z Bytomia; z sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie (diec. warszawsko-praska); NMP Nieustającej Pomocy z Andrespola (arch. łódzka); Niepokalanego Serca Maryi z Kolonowskiego (diec. opolska); Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Lesznie koło Błonia (arch. warszawska); św. Anny w Łodzi; Grupa pielgrzymów ze Związku Zawodowego Pracowników Poczty Polskiej w Lublinie.


st (KAI) / Watykan

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę