Nasze projekty

Papież: brońmy i doceniajmy pracę kobiet! [ZOBACZ]

Niezaprzeczalny jest wkład kobiet we wszystkich dziedzinach działalności ludzkiej, począwszy od rodziny, ale nie zawsze jest on doceniany - powiedział papież Franciszek w przesłaniu wideo w języku hiszpańskim z okazji Papieskiej Intencji Ogólnej na maj.

fot.: youtube.com

Brzmi ona: brzmi „Aby we wszystkich krajach świata kobiety były traktowane z czcią i szacunkiem oraz by doceniano ich niezbędny wkład w życie społeczne”.

Nawiązując do treści Intencji, Ojciec Święty przyznał: „uczyniliśmy bardzo mało dla kobiet znajdujących się w bardzo trudnej sytuacji, poniżanych, zepchniętych na margines, a nawet sprowadzonych do roli niewolnic”.
Papież podkreślił konieczność potępienia przemocy seksualnej, której doświadczają kobiety oraz wezwał do usunięcia przeszkód uniemożliwiających ich „pełne włączenie w życie społeczne, polityczne i gospodarcze”.

Reklama

„Jeśli uważasz, że przesłanie to jest słuszne, przekaż je wraz ze mną. Jest to modlitwa o to, aby we wszystkich krajach świata kobiety były czczone i szanowane oraz aby doceniano ich niezastąpiony wkład społeczny” – zaapelował Franciszek.

Oprócz jego słów na filmiku pojawia się kilka stwierdzeń nt. troski o pracę kobiet: „Moja praca ma taką samą wartość jak praca mężczyzny”, „Nigdy nie będę niewolnicą”, „Nie dla przemocy z powodu płci”, „Dość dyskryminacji pracowniczej” oraz „My, kobiety i mężczyźni, jesteśmy dziećmi Bożymi”.

Od wielu dziesięcioleci kolejni papieże przygotowują na każdy miesiąc dwie oddzielne intencje: ogólną i misyjną. W styczniu br. Franciszek po raz pierwszy wzbogacił treść intencji ogólnej krótkim przesłaniem wideo, które w sposób widzialny miało ją ilustrować. Odtąd co miesiąc pojawiają się kolejne krótkie filmiki-orędzia Ojca Świętego, nawiązujące do tekstu bieżącej intencji ogólnej.

Reklama

W Watykanie zaprezentowano pierwszy numer ilustrowanego czasopisma katolickiego dla kobiet.

Powstał on na gruncie dodatku „ Kobieta-Kościół- świat”, który od 4 lat ukazywał się raz w miesiącu w watykańskim dzienniku „L’Osservatore Romano”. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin powiedział na konferencji prasowej 3 maja, że nowa publikacja to „owoc dobrego zwyczaju słuchania tego, co mają do powiedzenia kobiety”, dodając, że „Kościół wiele straci, nie słuchając głosu kobiet”.

Magazyn „ Kobieta-Kościół-świat” będzie miał objętość 40 stron i nakład 18—20 tysięcy egzemplarzy. Tematyka poruszana dotychczas zostanie rozszerzona o dział „Kobieta i sztuka” i o sprawy biblijne. Obie rubryki będą prowadziły zakonnice ze znanego z ekumenicznego zaangażowania klasztoru Bose w północnych Włoszech. Przewodnim tematem pierwszego numeru jest „Zwiastowanie Maryi”.

Obecny na prezentacji naczelny redaktor „L’Osservatore Romano” Giovanni Maria Vian zapowiedział, że nowe czasopismo będzie finansowane częściowo z reklam poczty włoskiej, a rozsyłane będzie razem z watykańskim dziennikiem. Przypomniał, że do założenia oddzielnego magazynu dla kobiet i tworzonego przez nie zachęcał Benedykt XVI, który uważał, że kobiety powinny być bardziej obecne w mediach.

Reklama

Redaktor naczelny nowego pisma, włoska historyczka Lucetta Scaraffia podkreśliła, że kobiety patrzą na Kościół nieco inaczej. Wskazała m.in. na rolę świeckich chrześcijanek w tworzeniu nowych wspólnot, np. w Afryce, a także na fakt, że spojrzenie kobiece odbiega często od stanowiska biskupów, np. wtedy, gdy wypowiadali się na tren temat na ubiegłorocznym Synodzie poświęconym rodzinie.

Na pytanie, czy kierowane przez nią pismo będzie zabierało głos w sprawie “społeczeństwa mężczyzn”, Scaraffa odpowiedziała żartem, kierując wzrok na siedzącego obok niej sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej: “Musimy być ostrożne”. Zapewniła, że będzie miejsce na krytyczne dyskusje, ale prowadzone na zasadzie polemiki a nowe pismo „będzie wysuwało na plan pierwszy przede wszystkim to, co jest pozytywne”. Potwierdziła, że już zwróciła się z prośbą o wywiad do papieża Franciszka, ale jeszcze nie otrzymała odpowiedzi.

Dodatek „ Kobieta-Kościół-świat” ukazywał się od maja 2012 r. zawsze na początku miesiąca wraz z włoskim wydaniem „L’Osservatore Romano”. Edycja angielska dodatku ukazuje się z czasopismem „Catholic Women Speak”, a francuska – z „La Vie”. Od marca 2015 r. wydawana jest też wersja hiszpańska jako dodatek do czasopisma „Vida nueva”.

W marcu br. z dużym zainteresowaniem spotkało się wydanie dodatku z propozycjami zezwolenia na głoszenie kazań przez kobiety. Teolog o. Enzo Bianchi, założyciel i przeor wspólnoty w Bose oraz autor jednego z artykułów, wyjaśnił niedawno na łamach „L’Osservatore Romano”, że nie chodzi tu o krytykowanie nauczania Kościoła. On i dwie inne autorki zapytali jedynie o możliwość rewizji obowiązującego zakazu głoszenia kazań przez świeckich.

kg (KAI/RV) / ts (KAI) / Watykan

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę