Nasze projekty

Kolegium Kardynalskie: 228 członków, w tym 124 elektorów

Po zapowiedzi konsystorza, który odbędzie się 19 listopada – w przededniu zakończenia Roku Miłosierdzia – i na którym oznaki godności kardynalskiej otrzyma 17 nowych kardynałów, Kolegium Kardynalskie liczyć będzie 228 członków.

Łącznie z ogłoszonymi dzisiaj nominatami daje to 124 elektorów, ale w dniu konsystorza liczba ta zmniejszy się do 120, gdyż do tego czasu trzech purpuratów skończy 80 lat, co pozbawi ich prawa wyboru papieża.

Zarówno dotychczasowi, jak i przyszli kardynałowie pochodzą łącznie z 79 krajów, należy jednak pamiętać, że Kościół na Wyspach Brytyjskich reprezentowany jest przez dwie niezależne konferencje biskupie: Anglii i Walii oraz Szkocji (biskupi z Irlandii Północnej wchodzą w skład episkopatu Republiki Irlandii) a każda z nich ma jednego kardynała. Niemniej jednak w naszym zestawieniu Wielką Brytanię liczymy jako jedno państwo. Dane poniższe uwzględniają już zapowiedziane nominacje.

W Europie „swoich” kardynałów mają 24 kraje – najwięcej, tradycyjnie, Włochy: 46, z których 26 ma prawo wyborcze, następnie Hiszpania: 12, ale tylko 4 elektorów, Niemcy: 10 (3 poniżej 80. roku życia), Francja: 9 (5) i Polska: 5 (4). Mówiąc o naszym kraju trzeba zauważyć, że Polakiem jest też arcybiskup-senior lwowski Marian Jaworski, ale w statystykach kościelnych zalicza się go do Kościoła na Ukrainie. Polskie korzenie ma również emerytowany arcybiskup Detroit Adam Maida, lecz on także nie należy do Kościoła polskiego, tylko do episkopatu amerykańskiego. Łącznie na naszym kontynencie będzie żyło obecnie 112 purpuratów, w tym 55 elektorów. Dane te nie dotyczą kardynałów z innych kontynentów pracujących w Kurii Rzymskiej.

Reklama

W Ameryce – Północnej, Środkowej i Południowej – jest obecnie łącznie 18 państw z „własnymi” kardynałami, najwięcej w Stanach Zjednoczonych: 18, w tym 10 z prawami wyborczymi, następnie Brazylia: 11 (5) i Meksyk: 6 (4). W sumie z tego rozległego kontynentu pochodzi 62 kardynałów, z których 36 może wziąć udział w konklawe.

W Afryce swoich członków w Kolegium ma 21 krajów (łącznie z Mauritiusem, który – choć położony daleko na Oceanie Indyjskim – należy geograficznie i politycznie do Czarnego Lądu) – w sumie jest tam 24 purpuratów, z których 15 to elektorzy; najwięcej kardynałów ma Nigeria: 3 (1 poniżej 80. roku życia), a następnie Mozambik: 2 (żadnego elektora).

W Azji jest 12 państw również z 24 purpuratami, w tym z 14 elektorami; najwięcej kardynałów mają Indie: 5, z których 4 może uczestniczyć w konklawe, a następnie Filipiny: 4, w tym 2 elektorów.

Reklama

W Oceanii (wraz z Australią) 4 kraje mają łącznie 6 kardynałów, spośród których 4 to elektorzy, najwięcej Australia i Nowa Zelandia – po 2 (po 1 elektorze).

Najmłodszym kardynałem będzie obecnie Dieudonné Nzapalainga, CSSp – arcybiskup Bangi, stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej, pierwszy w historii członek Kolegium z tego kraju, urodzony 14 marca 1967, a więc nie mający jeszcze 50 lat; następnie biskup Tonga na Pacyfiku – Soane Patita Paini Mafi, ur. 19 grudnia 1961 i arcybiskup metropolita Montevideo – Daniel Fernando Sturla Berhouet SDB, ur. 4 lipca 1959.

Najstarszymi są arcybiskup-senior Manizales w Kolumbii – José de Jesús Pimiento Rodríguez, ur. 18 lutego 1919, emerytowany patriarcha antiocheński dla maronitów z Libanu – Nasrallah Pierre Sfeir, ur. 15 maja 1920 i arcybiskup senior São Paulo w Brazylii – Paulo Evaristo Arns OFM, ur. 14 września 1921. Ten ostatni jest natomiast kardynałem o najdłuższym „stażu” w Kolegium, gdyż kardynałem mianował go jeszcze Paweł VI – 5 marca 1973. Brazylijczyk jest obecnie ostatnim żyjącym purpuratem, kreowanym przez tego papieża.

Reklama

Warto jeszcze wspomnieć, że 38 kardynałów należy do 22 zakonów i zgromadzeń zakonnych. Najwięcej jest salezjanów – 9, a następnie franciszkanów – 5 (ponadto 1 kardynał należy do zakonu kapucynów) a 5 dalszych wspólnot zakonnych (dominikanie, jezuici, oblaci Maryi Niepokalanej, misjonarze i klaretyni) mają po dwóch „swych ludzi” w Kolegium Kardynalskim.


kg (KAI) / Watykan

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę