Nasze projekty

Kard. Maradiaga: troska o ubogich to Ewangelia, nie komunizm

Niektórzy oskarżają obecnego papieża, że jest komunistą, ale tego rodzaju zarzuty opierają się na niewiedzy, gdyż oskarżyciele nie rozumieją, że zajmowanie się ubogimi nie jest komunizmem, ale jest to Ewangelia - mówił kard. Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga, arcybiskup stolicy Hondurasu – Tegucigalpy

Kardynał Maradiaga wypowiadał się podczas prezentacji książki „Papież Franciszek: ta gospodarka zabija. Jej autorami są dwaj watykaniści włoskiego dziennika „La Stampa”: Andrea Tornielli i Giacomo Galeazzi.

Gość z Ameryki Łacińskiej, który wielokrotnie przywoływał adhortację Ojca Świętego „Evangelii gaudium”, określił korupcję mianem „współczesnego raka ludzkości”, dodając następnie, że gospodarka rynkowa jest „wielkim wyzwaniem dla nowej ewangelizacji”. „Gospodarkę opartą na «ego» [ja] należy jak najszybciej zastąpić gospodarką «nos» [my]” – oświadczył mówca.

Zatrzymał się następnie na niektórych fragmentach wywiadu z papieżem, przeprowadzonym przez autorów książki, który zamyka ją. „Księża często bywają oskarżani o to, że nie rozumieją gospodarki, ale stereotyp ten nie ma żadnych podstaw, gdyż to właśnie księża stykają się codziennie z biedą i cierpieniem ludzi” – podkreślił kardynał. Przypomniał, że nauka społeczna Kościoła „jest skarbem, który niestety mało kto zna i opiera się na trzech najważniejszych wartościach naszego społeczeństwa: człowieku, państwie i pracy”.

Reklama

Kardynał, znany ze swego zaangażowania w walkę z narkotykami i korupcją, które zmusiły go do poruszania się po kraju z ochroną, zwrócił ponadto uwagę na zagrożenie ze strony liberalizmu gospodarczego dla społeczeństwa. „Istnieje bardzo ścisła więź między gospodarką rynkową a nierównością w rozdziale bogactwa” – stwierdził honduraski purpurat. Jego zdaniem, „błędną konstrukcję kapitalizmu wykazuje ubóstwo szerzące się w wielu krajach świata”. W tym kontekście purpurat przypomniał zarzuty i spekulacje, wysuwane pod adresem Franciszka, jakoby był on komunistą i podkreślił, że „papież nie występuje przeciw gospodarce ani rynkom, ale chce jedynie, aby logikę zysku i korzyści zastąpiła godność osoby ludzkiej”.

W spotkaniu, które odbyło się w bibliotece rzymskiego instytutu patrystycznego „Augustinianum”, wzięli udział m.in. podsekretarz stanu w rządzie włoskim Graziano Delrio i przewodniczący Chrześcijańskiego Ruchu Pracujących Carlo Costalli.


kg (KAI/SIR) / Rzym

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę