Nasze projekty

Kara śmierci jest niedopuszczalna – zmiana w katechizmie

Kongregacja Doktryny Wiary opublikowała 2 sierpnia list do wszystkich biskupów świata z informacją dotyczącą zmiany brzmienia punktu 2267 w Katechizmie Kościoła Katolickiego, dotyczącym kary śmierci. "Kościół w świetle Ewangelii naucza, że kara śmierci jest niedopuszczalna" - czytamy w nowym brzmieniu.

Dotychczas punkt 2267 w KKK zaczynał się następującym zdaniem: „Kiedy tożsamość i odpowiedzialność winowajcy są w pełni udowodnione, tradycyjne nauczanie Kościoła nie wyklucza zastosowania kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem skutecznej ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem”.

Po obecnie przyjętej zmianie brzmi on następująco:

„Wymierzanie kary śmierci, dokonywane przez prawowitą władzę, po sprawiedliwym procesie, przez długi czas było uważane za adekwatną do ciężaru odpowiedź na niektóre przestępstwa i dopuszczalny, choć krańcowy, środek ochrony dobra wspólnego.

Reklama

Dziś coraz bardziej umacnia się świadomość, że osoba nie traci swej godności nawet po popełnieniu najcięższych przestępstw. Co więcej, rozpowszechniło się nowe rozumienie sensu sankcji karnych stosowanych przez państwo. Ponadto, zostały wprowadzone skuteczniejsze systemy ograniczania wolności, które gwarantują należytą obronę obywateli, a jednocześnie w sposób definitywny nie odbierają skazańcowi możliwości odkupienia win.

Dlatego też Kościół w świetle Ewangelii naucza, że „kara śmierci jest niedopuszczalna, ponieważ jest zamachem na nienaruszalność i godność osoby”, i z determinacją angażuje się na rzecz jej zniesienia na całym świecie.”

W obszernym liście skierowanym przez Kongregację Nauki Wiary do biskupów wyjaśniane są szczegółowo motywy całkowitej zmiany brzmienia tego punktu w Katechizmie. Piszą, że o zmianę poprosił papież Franciszek chcąc, by zawarta w Katechizmie nauka „lepiej odzwierciedlała rozwój doktryny w tej kwestii, która miała miejsce w ostatnim czasie. Rozwój ten koncentruje się przede wszystkim na jaśniejszej świadomości Kościoła w odniesieniu do szacunku należnego każdemu ludzkiemu życiu. W tej linii Jan Paweł II potwierdził: <Nawet morderca nie traci osobistej godności, a sam Bóg zobowiązuje się to zagwarantować>”.

Reklama

Brzmienie listu zostało przyjęte 13 czerwca podczas zebrania Kongregacji, a papież Franciszek podpisał zgodę na publikację 28 czerwca.

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę