Nasze projekty

Franciszek odwiedzi Pietrelcinie i San Giovanni Rotondo

17 marca 2018 roku Ojciec Święty uda się z wizytą duszpasterską do Pietrelciny w diecezji Benewentu i San Giovanni Rotondo w diecezji Manfredonia-Vieste-San Giovanni Rotondo – poinformował dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Greg Burke.

Fot. Aleteia Image Department/Wikipedia (CC BY-SA 2.0)

Jak wyjaśniono motywem tej podróży jest setna rocznica pojawienia się stygmatów oraz 50-ta rocznica śmierci św. Pio z Pietrelciny. Ojciec Pio urodził się 25 maja 1887 r. jako Francesco Forgione w Pietrelcina w Apulli, jednym z najuboższych regionów Włoch. Jego rodzice byli biednymi rolnikami. Był bardzo chorowitym dzieckiem, niewiele jadł i prawie nie spał , gdyż trawiła go co raz wysoka gorączka, która w pewnym momencie ustąpiła, co poczytano za cud.

W wieku 16 lat wstąpił do zakonu kapucynów otrzymując imię Pio. Mimo słabego zdrowia (chorował na gruźlicę) i ascetycznego trybu życia skończył studia teologiczne i w 1910 r. w katedrze w Benewencie otrzymał święcenia kapłańskie. Do 1915 r. pracował jako duszpasterz w rodzinnej parafii w Pietrelcinie, a w 1916 r. osiadł jako zakonnik klasztorze kapucynów w San Giovanni Rotondo. W 1918 r. na dłoniach, nogach i piersi młodego kapucyna pojawiały się otwarte rany – stygmaty, które pozostały na jego ciele do końca życia.

Reklama

Wkrótce po ich otrzymaniu do o. Pio i jego klasztoru w San Giovanni Rotondo zaczęły przybywać rzesze pielgrzymów licznie uczestnicząc w odprawianych przez niego mszach św. Ponadto zakonnik zasłynął jako spowiednik, a jego proroczy dar przyniósł mu jeszcze większą sławę. Jednak władze kościelne zdystansowały się od osoby stygmatyka. Niektórzy nazywali go nawet histerykiem. W latach 1922-1934 na mocy decyzji Świętego Oficjum (obecnie Kongregacji Nauki Wiary) otrzymał on zakaz publicznego sprawowania Eucharystii. Na prośbę władz kościelnych stygmaty o. Pio były poddawane kilkakrotnie badaniom medycznym. Aby ukryć rany zakonnik często nosił rękawice bez palców. W 1964 r. kard. Ottaviani, ówczesny zwierzchnik Świętego Oficjum ogłosił, że papież Paweł VI zdecydował, aby „Ojciec Pio pełnił swą służbę, ciesząc się wolnością”. O. Pio zmarł 23 września 1968 roku w opinii świętości.

Reklama

Wielkim czcicielem Stygmatyka był Jana Paweł II. Ks. Karol Wojtyła osobiście odwiedził go w 1947 r. Ponadto już jako biskup pisał listy do o. Pio prosząc go, by modlił się m. in. o uzdrowienie Wandy Półtawskiej.

Papież Polak ogłosił o. Pio w 1999 r. błogosławionym (31 lat po śmierci), a trzy lata później (w 2002 r.) – świętym. 21 czerwca 2009 roku San Giovanni Rotondo odwiedził Benedykt XVI.

Reklama

Dzięki ofiarom z całego świata o. Pio zainicjował zakończoną w 1956 r. budowę nowoczesnego szpitala w San Giovanni Rotondo o nazwie Dom Ulgi w Cierpieniu (Casa Sollievo della Sofferenza). Otwarta ponad pół wieku temu placówka została od tamtego czasu znacznie rozbudowana. Obecnie w szpitalu znajduje się ok. 1300 łóżek i pracuje w nim 300 lekarzy.

O. Pio jest obecnie najpopularniejszym włoskim świętym, a telewizyjne filmy poświęcone jego postaci gromadzą rekordowe rzesze widzów. Od 1942 r działają grupy modlitwy o. Pio. Rozwinęły się one w parafiach, klasztorach, szpitalach. Działają obecnie w 34 krajach świata i ogółem skupiają ok. pół miliona osób. W Polsce istnieje ich ok. 150.


st, tom (KAI) / Watykan

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę